Makaleler

 • 26 Eylül
  26 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda Kuzey Kore ve ABD geriliminin tekrar tırmandığı ve Türkiye’nin vana kapatma düşüncesi ile Kerkük’ü tehdit etmesinin ardından Altın Ons ve Ham Petrol’ün yukarı yönlü ataklar gösterdiğine tanık olduk.

 • 25 Eylül
  25 Eylül 2017 Gün Ortası Piyasa

  Haftanın ilk işlem gününe yukarı yönlü bir şekilde giriş yapan paritenin tepki satışlarıyla karşılaşmasının ardından günün ikinci yarısında ise satıcılı seyir izleyeceği düşünülmektedir. Dolar lehine fiyatlamaların devam etmesi durumunda aşağı yönlü seyrin 1.1830-1.1790 destek kademelerine doğru derinleşeceği düşünülmektedir.

 • 25 Eylül
  25 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta dikkatleri toplayan ve sonuçları beklenen Almanya seçimleri Merkel’in 12 senenin ardından tekrar seçilmesi ile sonuçlandı. Koalisyon ortakları ile önemli ölçüde oy kaybeden Merkel’in bu durumu çözümlemeye çalışacağını açıklaması ve Irkçı parti görüntüsü çizen AfD’ nin oylarını arttırmasının Yahudileri endişelendirmesi dikkat çeken gelişmeler oldu.

 • 24 Eylül
  Gayrimenkul Sertifikası Özellikleri

  Gayrimenkul sertifikaları SPK tarafından ihracatçıların inşa edilecek olan ya da edilmekte olan gayrimenkul projelerinde kullanmaları için ihraç ettikleri, gayrimenkul projelerini bağımsız bölümlere ya da bağımsız ayrılan bölümlerin belirli bir alan birimini temsil eden, nominal değeri eşit sermaye piyasa aracıdır.

 • 23 Eylül
  Fırsat Maliyeti Özellikleri

  Fırsat maliyetinin ekonomide bilinmekte olan bir diğer isim ise alternatif maliyettir ve belirli miktarlara ve vasıflara sahip olan üretim faktörlerinin çeşitli alternatifler arasından seçilerek kullanılmasıdır.

 • 22 Eylül
  22 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında 1.20 seviyesinin üzerine ataklar gösteren paritenin Euro lehine fiyatlamalarının Almanya ve Euro bölgesinde PMI verilerinin beklenenden daha yüksek açıklanması ile alıcılı ataklarını sürdürdüğü gözlemlendi. Olası alıcılı atakların 1.1995-1.2030 direnç kademeleri hedeflenmelidir. Beklentilerin aksine Dolar lehine fiyatlamaların yaşanması durumunda ise 1.1910-1.1870 destek kademeleri hedeflenmelidir. Ancak yaşanacak geri çekilmelerin kırılgan olacağı ve yukarı yönlü potansiyelin açığa çıkacağı göz ardı edilmemelidir.

 • 22 Eylül
  22 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Haftanın dördüncü işlem gününde Japonya’nın faiz oranını sabit bırakması ve genişlemeci politikanın BOJ tarafından istikrarlı ilerlediğinin açıklanması dikkat çekti. Öte yandan pozitif görüntü sergileyen ABD işgücünün işsizlik haklarından yararlanma başvurularının azalması ile görüntüsünü yineledi. Bununla beraber ABD Başkanı ile görüşen Erdoğan’ın Irak’ta gerçekleşecek referandum ve bölgenin durumu ile ilgili mutabık kaldıklarını açıklaması dikkat çekti.

 • 21 Eylül
  21 Eylül 2017 Günortası Piyasalar

  Günün ilk yarısında 1.09 seviyesine yakın denge arayışına devam eden paritenin günün ikinci yarısında aşağı yönlü bir seyir izleyeceği düşünülmektedir. Geri çekilmelerin 1.1870 – 1.1830 destek seviyelerine kadar gerçekleşeceği ve bu seviyelerde hız keserek dengeleneceği düşünülmektedir. Beklentilerin aksine yaşanacak yükselişlerde ise 1.1940 -1.1995 direnç kademeleri hedeflenmeli ve orta vadeli trend yönünde kalınmaya özen gösterilmelidir.

 • 21 Eylül
  21 Eylül 2107 Günlük Piyasa

  Haftanın üçüncü işlem gününde FED faiz arttırmayarak beklentileri karşılamış oldu. Ancak açıklamada dikkat çekici unsurların bulunduğunu belirtmek isteriz. Özellikle yıl içinde faiz artışı kararını destekleyen kişi sayısının 8’den 11’e yükselmesi ve enflasyonun görüntüsünün geçici olduğunun yükseliş beklentisinin sürdüğünün belirtilmesi dikkat çekti.

 • 20 Eylül
  20 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentiler dahilinde 1.20 seviyesinin üzerinde fiyatlanan paritenin Dolar aleyhine fiyatlamalarının günün ikinci yarısında devam edeceği düşünülmektedir. Federal Fon Hedef Oranı kararının açıklanacak olması nedeni ile Dolar’ın değer kaybının süreceği ve 1.2052-1.2092 direnç kademelerinin tekrar hedeflenmesi gerektiği düşünülmektedir.

 • 20 Eylül
  20 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Haftanın ikinci işlem gününde Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı verisinin Almanya lehine açıklanmasının ardından Euro’nun Dolar karşısında değer kazandığı gözlemlendi. Öte yandan Harvey ve Irma’nın ardından Maria kasırgası ile Meksika’da yaşanan depremin şiddeti Amerika kıtasında büyük hasarlara yol açtı.

 • 19 Eylül
  19 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Almanya ve Euro Bölgesi ZEW Ekonomik Hissiyatı verileri paritenin yukarı yönlü seyrini destekler nitelikte bir sonuç doğurmuş oldu. Alıcılı atakların günün ikinci yarısında da devam edeceği ve 1.2022-1.2052 direnç kademelerinin tekrar hedeflenmesi gerektiği düşünülmektedir.

 • 19 Eylül
  19 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Haftanın ilk işlem gününde Irak Bölgesine müdahale edeceğini açıklayan Erdoğan’ın tatbikatları başlatmasının ardından Türk Lirası’nın düşüş yaşadığı gözlemlendi. Bununla beraber Euro Bölgesinde açıklanan TÜFE verisi ilk işlem gününde dikkat çeken bir diğer gelişme oldu.

 • 18 Eylül
  18 Eylül Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Euro bölgesi enflasyon verisinin beklentilere paralel açıklanması ile birlikte 1.1930 seviyesinden aldığı destekle yukarı yönlü alıcılı ataklar geliştiren paritenin, günün ikinci yarısında da kısmi de olsa yukarı yönlü eğilimine devam edeceği düşünülmektedir.

 • 18 Eylül
  18 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta İngiltere Faiz Oranı Kararı oylamasının ardından faiz artışına gitmeyerek Sterlin’ in hafta boyunca yaşadığı değer kazanımını gözlemledik. Haftanın dikkat çeken diğer gelişmeleri ise ABD TÜFE verisinin beklentilere göre pozitif bir tablo oluşturması ve Ham Petrol’ün 49 dolar üzerinde dengelenmiş olmasıydı.

 • 17 Eylül
  Birikmiş Faiz Nedir?

  Ekonomide vazgeçilmez bir yere sahip olan faiz, değişik uygulama oranları ve çeşitleri ile ekonomiye yön vermektedir.

 • 16 Eylül
  Basit Faiz ve Bileşik Faiz Ayırma

  Faiz, ekonomik hayat için ve bu hayatın devamlılığı için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Kredi olarak alınan paranın ödeme zamanı geldiğinde anaparaya eklenerek alacaklıya ödenen bedele faiz denmektedir.

 • 15 Eylül
  15 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir. Euro Bölgesinde Ticaret Dengesinin 23,2 ile pozitif açıklanmasının ardından yükselişe geçen paritenin olası alıcılı ataklarında 1.1977-1.2022 direnç kademeleri hedeflenmelidir. ABD Perakende Satışlar verisinin açıklanması ile Dolar lehine fiyatlanmaların yaşanması durumunda ise 1.1910-1.1880 destek kademeleri hedeflenmelidir.

 • 15 Eylül
  15 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda tüm dikkatlerin ABD TÜFE verisine odaklandığı haftanın dördüncü işlem gününde verinin beklendiği gibi olumsuz gelmemesi sonucunda faiz artışı konusunda pozitif düşüncelerin arttığı ve İşsizlik maaşı başvurularının gerilemesi ile Dolar’ın değer kazandığı gözlemlendi.

 • 14 Eylül
  14 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında aşağı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin satıcılı seyrini günün ikinci yarısında da sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 14 Eylül
  14 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasaların ABD ÜFE verisi ve Ham Petrol Stokları verisine odaklandığı haftanın üçüncü işlem gününde Dolar verinin ardından kaybını sürdürürken Ham Petrol ise 48 dolar seviyesinin üzerindeki fiyatlanmasını sürdürdü.

 • 13 Eylül
  13 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Beklentiler dahilinde Euro lehine fiyatlanmasını sürdüren paritenin günün ikinci yarısında ABD ÜFE verisinin açıklanacak olması ve enflasyon endişelerinin sürmesi nedeni ile yukarı yönlü ataklarına devam edeceği düşünülmektedir.

 • 13 Eylül
  13 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ikinci işlem gününde Türk Lirası’nın gecelik swap faizinin 6.45%’e inmesinin ardından gelişmekte olan ülkeler arasında en çok kayıp yaşayan ülke oldu.

 • 12 Eylül
  12 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentilerimiz dahilinde alıcılı ataklar gösteren ve daha sonra Dolar lehine fiyatlanmalar ile geri çekilen paritenin günün ikinci yarısında satıcılı seyrini 1.1910-1.1894 destek kademelerine doğru derinleştireceği düşünülmektedir.

 • 12 Eylül
  12 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ilk işlem gününde Türkiye Ekonomik Büyüme verisi 5.1% ile bir önceki döneme göre yükseliş gösterdi.

 • 11 Eylül
  11 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentilerimiz dahilinde geri çekilmelerini sürdüren paritenin makro veri akışı açısından sakin geçecek günde seyrini bir miktar daha sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 11 Eylül
  11 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Geçtiğimiz hafta Euro’nun Dolar karşısında değer kazanımını sürdürmesi ve Altın Ons’ un ABD’nin negatif görüntüsü nedeni ile 2016 yılının Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını gözlemledik.

 • 10 Eylül
  Banknot ile Kağıt Para Arasındaki Fark

  Banknot, yetkili devlet bankası tarafından çıkartılan kağıt paraya denilmektedir ve altın, döviz, gümüş gibi karşılığı bulunmaktadır.

 • 09 Eylül
  Dalgalı Kur Sistemi Özellikleri

  Dalgalı kur sistemi, bir ülkenin para değerinin piyasadaki arz ve talebe göre şekillenmesidir. Bu kur sistemi serbest döviz kur rejimi veya esnek kur sistemi olarak da bilinmektedir.

 • 08 Eylül
  08 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentilerimiz dahilinde yukarı yönlü ataklar gerçekleştiren parite 1.2054 seviyesinin üzerinde ki fiyatlamalarına devam etti.

 • 08 Eylül
  8 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda Trump – Kuzey Kore gerilimi ile artan jeopolitik riskler ve FED Başkan yardımcısı Fisher’in istifası ile yaşanan siyasi politik belirsizlikler güvenli liman talebi toplamaya devam eden emtia ve dövizlerde ki yükselişlerin devam etmesine neden oldu.

 • 07 Eylül
  07 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentilerimiz dâhilinde yukarı yönlü ataklar gerçekleştiren parite daha önce de belirttiğimiz 1.1980 seviyesine yakın hız keserek dengelendi.

 • 07 Eylül
  07 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda ABD ve Kanada tarafında açıklanan ticaret dengesi verisi ile hareketli saatler yaşandı. Bununla beraber Kanada’nın faiz oranını arttırmasının ardından Kanada Doları’nın Amerikan Doları’na karşı önemli ölçüde değer kazandığını gözlemledik.ünlük Piyasa

 • 06 Eylül
  06 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentilerimiz dahilinde yukarı yönlü cılız ataklar gerçekleştiren paritenin alıcılı ataklarına devam edeceği düşünülmektedir.

 • 06 Eylül
  06 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ikinci işlem gününde Kuzey Kore gerginliğinin ABD dışında bazı ülkelerin tepkileri ile tekrar açığa çıktığını gözlemledik.

 • 05 Eylül
  05 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında aşağı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrine devam edeceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1856-1.1830 destek kademeleri ile sınırlı kalacağı düşünülmektedir.

 • 05 Eylül
  05 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ilk işlem gününde küresel bazda ki krizler nedeni ile yükselişini sürdüren Altın Ons son 1 yılın en yüksek seviyesine kazançlarını taşıdı.

 • 04 Eylül
  04 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında kısmi de olsa yukarı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü ataklarına devam edeceği düşünülmektedir. Olası yükselişlerin 1.1977 direnç kademsi ile sınırlı kalacağı ve tekrar bu seviyeden tepki satışları ile karşılaşacağı düşünülmektedir.

 • 04 Eylül
  04 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin açıklanmasının ardından Dolar değer kaybı yaşadı.

 • 04 Eylül
  01 Eylül 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında kısmi de olsa yukarı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin ABD’de açıklanacak olan istihdam ve ortalama saatlik kazançlar verisi ile yön arayışını sonuçlandıracağı düşünülmektedir.

 • 04 Eylül
  01 Eylül 2017 Günlük Piyasa

  Ağustos ayının son işlem gününde Avrupa’dan gelen TÜFE verisi ve ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları dikkat çeken veriler olarak karşımıza çıktı.

 • 31 Ağustos
  31 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentiler dahilinde aşağı yönlü bir seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında satıcılı seyrini sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 31 Ağustos
  31 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda sakin geçen iki günlük sürecin ardından dün ABD’den gelen verilerle hareketlendiğini söyleyebiliriz.

 • 30 Ağustos
  30 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentiler dâhilinde tepki satışları ile karşılaşan parite, 1.1930 seviyesine yakın düşüş gösterdi. Daha önce de belirttiğimiz gibi 1.2052 -1.2080 direnç kademelerinin aşılması zor bir aralık olduğunu ve paritenin bu seviyelerden aşağı yönlü olarak baskılanmaya devam edeceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 30 Ağustos
  30 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ikinci işlem gününde Kuzey Kore’nin füze denemelerinin yankıları ile fiyat hareketlenmeleri yaşanırken Harvey Kasırgası’nın negatif etkileri giderek arttı.

 • 29 Ağustos
  29 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentiler dâhilinde Euro lehine fiyatlamalarını sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü bir şekilde fiyatlanacağı düşünülmektedir.

 • 29 Ağustos
  29 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ilk işlem gününün ardından Harvey Kasırgası’nın etkilerinin ABD üretimini %10 ‘un üzerinde etkilemesi ile Ham Petrol sert düşüş yaşadı.

 • 29 Ağustos
  28 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Asya seansında yaşadığı düşüşü bir miktar toparlayan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü bir şekilde fiyatlanacağı düşünülmektedir.

 • 28 Ağustos
  28 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda beklenen Jackson Hole sempozyumunda Draghi ve Yellen’ın konuşmaları haftanın son işlem gününe ve haftalık seyre büyük etki etmiş oldu.

 • 27 Ağustos
  Limit Fiyatlı Emirler

  Emirler, borsada çok fazla kullanılan finansal bir kavramdır. Normal emirler, karşılığı 1 lot ve katlarından meydana gelen, küsuratı olmayan tam ve işlem birimi olarak verilen emirlerdir.

 • 26 Ağustos
  Stagflasyon Nedir?

  İlk olarak 1970’li yıllarda ortaya çıkan stagflasyon terimi, durgunluk ekonomisi olarak bilinen anlama ifade etmektedir. İngilizce de durgunluk anlamına gelen stagnant ve ülke ekonomilerinde bunalım olarak ifade edilen enflasyon kelime kalıplarından türeyerek bir araya gelmiştir.

 • 25 Ağustos
  25 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin alıcılı ataklarını sürdürmesi beklenmektedir. Jackson Hole sempozyumunun günün ikinci yarısında parite üzerinde etkili olacağı düşünülmektedir.

 • 25 Ağustos
  25 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere ekonomik büyüme verisinin ardından ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi de beklentileri karşıladı. Öte yandan dün gerçekleşmesi beklenen Jackson Hole sempozyumu haftanın son işlem gününe ertelendi.

 • 24 Ağustos
  24 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında kısmi de olsa tepki satışları ile karşılaşan parite 1.18 seviyesinin üzerinde dengelendi. Devam eden Jackson Hole sempozyumundan çıkacak karar ve haberlere göre parite üzerinde ki oynaklığın artma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

 • 24 Ağustos
  24 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Trump etkisinin tekrar açığa çıktığı haftanın üçüncü işlem gününde Meksika sınırına hükümeti kapatmak zorunda kalsak dahi duvar öreceğiz söylemleri ABD endeksleri ve Dolar’ın değer kaybı yaşamasına neden oldu.

 • 23 Ağustos
  23 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentilerimiz dâhilinde yukarı yönlü ataklar gösteren ve 1.1795 seviyesine yakın fiyatlanmaya devam eden paritenin günün ikinci yarısında yukarı yönlü seyrini bir miktar daha sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 23 Ağustos
  23 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ikinci işlem gününde Euro, Altın Ons ve Dolar’ın geri çekilmeler yaşadığı bir günü geride bırakmış olduk.

 • 22 Ağustos
  22 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında beklentilerimiz dahilinde 1.1740 seviyesine doğru tepki satışları ile karşılaşan parite bu seviyeye yakın hız keserek dengelendi.

 • 22 Ağustos
  22 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen günün ardından Dolar’ın değer kaybı yaşaması ve Altın Ons’ un yukarı yönlü ataklarını sürdürmesi ön plana çıktı.

 • 21 Ağustos
  21 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Euro lehine fiyatlanan paritenin yukarı yönlü ataklarına bir miktar daha devam edeceği düşünülmektedir.

 • 21 Ağustos
  21 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda ekonomik verilerden ziyade siyasi olayların yankıları ile hareketli bir haftayı tamamlamış olduk. Finlandiya ve İspanya’da yaşanan terör olayları Avrupa’da ses getiren gelişmeler olurken diğer taraftan ABD Trump’ın danışma konseyi ve birçok daldaki danışmanlarının istifaları ile çalkalandı.

 • 20 Ağustos
  Kurumsal Ürünler Pazarı

  Borsa İstanbul vermiş olduğu hizmetleri bakımında kendi içerisinde birçok pazara sahiptir. Bunlardan bazılarıysa; sahip olduğu en büyük kotasyon şartı aranan Ulusal Pazarı, işlem bazında ve kotasyon şartlarını sağlayamayıp yine de sermaye piyasasından faydalanmalarını sağladığı İkinci Ulusal Pazar (Kot Dışı Pazar)’dır.

 • 19 Ağustos
  Açığa Satış (Short Selling) Nedir?

  Ekonomik manada kullanılan kavramlardan biri de açığa satış işlemidir. Short Selling olarak da bilinen bu kavram aslında uygulanan bir yöntem olarak da karşımıza çıkar.

 • 18 Ağustos
  18 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Euro lehine fiyatlanan paritenin yukarı yönlü ataklarına bir miktar daha devam edeceği düşünülmektedir. Olası alıcılı ataklarda 1.1795-1.1836 direnç kademeleri hedeflenerek piyasa yönünde kalınmaya özen gösterilmelidir.

 • 18 Ağustos
  18 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda risk iştahından kaçışın ve güvenli liman talebi gören varlıklara yönelimin sürdüğü haftanın dördüncü işlem gününde AMB tarafından yayınlanan tutanakların ardından Euro’nun değer kaybı dikkatleri çekti.

 • 17 Ağustos
  17 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında dolar lehine fiyatlanan küresel piyasalarda, paritenin satış baskısına maruz kaldığına tanık olduk. Paritenin satıcılı seyrine 1.1665 -1.1611 destek kademelerine kadar devam edeceği beklenmektedir.

 • 17 Ağustos
  17 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Haftanın üçüncü işlem gününde FED tutanakları ve Ham Petrol Stokları verisinin ses getirdiğini gözlemledik. Enflasyon verilerinin beklentileri karşılayamaması nedeni ile fikir ayrılığına düşen FED yetkilileri faiz artışı konusunda net bir sonuca ulaşamadı.

 • 16 Ağustos
  16 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Euro Bölgesinde açıklanan Ekonomik büyüme verisinin ön yayınının beklentilerin üzerinde gelmesi ile 1.1740 seviyesinin üzerine denemelerde bulunan parite, yeterli potansiyeli yakalayamadı ve tekrar satış baskısı ile karşılaştı.

 • 16 Ağustos
  16 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Haftanın ikinci işlem gününün ardından İngiltere’de enflasyon verisinin geçtiğimiz döneme göre değişim göstermemesi ve 2,6 olarak açıklanması faiz artımı konusundaki fikirleri net bir şekilde gün yüzüne çıkarırken, Dolar’ın ABD’den gelen Perakende Satışlar ile yükselişe geçtiğini gözlemledik.

 • 15 Ağustos
  15 Ağustos 2017 Günortası Pİyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ikinci işlem gününde aşağı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında dip arayışına devam edeceği düşünülmektedir.

 • 15 Ağustos
  15 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından oldukça sakin geçen haftanın ilk işlem gününde risk iştahının pozitif yönlü harekete geçmesi ve güvenli liman talebi gören varlıkların geri çekilmeler yaşamasının devam ettiğini söyleyebiliriz.

 • 14 Ağustos
  14 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ilk işlem gününde aşağı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında dip arayışına devam edeceği düşünülmektedir.

 • 14 Ağustos
  14 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ardından güvenli liman talebi gören varlıklara yönelimin azaldığını söyleyebiliriz.

 • 13 Ağustos
  İkinci Ulusal Pazar (Kot Dışı Pazar) Ne Demek?

  İstanbul Borsasının kotasyon şartlarını sağlayan tüm şirketlerin hisse payları ulusal pazarda işlem görür. BİST’in sahip olduğu en büyük pazar ulusal pazardır.

 • 12 Ağustos
  Özel Sektör Tahvilleri

  Yatırımcıların tercih edebileceği işlemlerde biri de tahvillerdir. Devlet ve özel sektör tahvilleri olarak iki yatırım türü bulunmaktadır. Özel sektör tahvili, anonim şirket veya banka tarafından finansman sağlamak amacıyla, 1 yıl veya daha uzun vadeye sahip Türk Lirası üzerinden ihraç edilen borçlanma senetleridir.

 • 11 Ağustos
  11 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen günün ilk yarısında yatay eksenli bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında yukarı yönlü bir şekilde fiyatlanacağı düşünülmektedir.

 • 11 Ağustos
  11 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın dördüncü işlem gününde, güvenli liman talebi gören varlıklara eğilimin sürdüğünü ve bununla beraber Avrupa ve ABD endekslerinin oldukça düşüş yaşadığını gözlemledik.

 • 10 Ağustos
  10 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen günün ilk yarısında aşağı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında da seyrini sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 10 Ağustos
  10 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın üçüncü işlem gününde, siyasi ve jeopolitik riskler nedeniyle güvenli liman talebi gören varlıklara eğilimin arttığını piyasadaki risk iştahında önemli ölçüde azalmanın yaşandığını gözlemledik.

 • 09 Ağustos
  09 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen günün ilk yarısında kısmi de olsa aşağı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin dip arayışını sürdüreceği düşünülmektedir. Dolar lehine yaşanacak fiyatlanmaların 1.1719-1.1667 destek kademeleri hedeflenmelidir.

 • 09 Ağustos
  09 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ikinci işlem gününde, Siyasi – politik belirsizlikler ve jeopolitik riskler fiyatlamalar üzerinde etkili oldu.

 • 08 Ağustos
  08 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen günün ilk yarısında kısmi de olsa yukarı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında 1.1840 direnç noktasına doğru denemelerde bulunacağı düşünülmektedir.

 • 08 Ağustos
  08 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ilk gününün ardından piyasalar sakin seyrederken Altın ve Ham Petrol düşüşünü sürdürdü.

 • 07 Ağustos
  07 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yatay eksenli bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında 1.1732 – 1.1840 aralığında ki yön arayışına devam edeceği düşünülmektedir.

 • 07 Ağustos
  07 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Geçtiğimiz haftanın kapanış gününde açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin 209K açıklanmasının ardından Dolar’ın son dönemdeki düşüşlerini telafi ettiğine tanık olduk.

 • 06 Ağustos
  Nama Yazılı Hisse Senetleri

  Belli bir kişinin adına düzenlenip sahip olduğu anonim ortaklık payını gösteren kıymetli evraklar nama yazılı hisse senedi denir. Nama yazılı hisse senetleri aynı zamanda nama yazılı pay senedi adıyla da anılmaktadır.

 • 05 Ağustos
  Limit Değerli Emirler

  Emir tipleri ekonomik bir kavram olup yapılan işlemlerin biri halinde, küsuratsız ve tam olarak verilen emirlerdir. Her bir emir için farklı fiyat limitleri söz konusu olup dört ayrı grupta incelenir.

 • 04 Ağustos
  04 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yatay eksenli bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi ile yön arayışını sonuçlandıracağı düşünülmektedir.

 • 04 Ağustos
  04 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda oldukça hareketli geçen günün ardından İngiltere Merkez Başkanı Carney’nin açıklamaları ve gelen veriler ile Sterlin’ in değer kaybı göze çarparken, faiz oranı sabit bırakıldı.

 • 03 Ağustos
  03 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında 1.18 seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya devam eden paritenin günün ikinci yarısında satıcılı seyrine devam edeceği düşünülmektedir.

 • 03 Ağustos
  03 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Haftanın üçüncü işlem gününde Ham Petrol Stokları verisinin açıklanması ile WTI her iki yönde de önemli hareketlenmelere sebep olurken, ABD hisselerinden yeni rekor seviyeler geldi.

 • 02 Ağustos
  02 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında 1.18 seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya devam eden paritede günün ikinci yarısında yukarı yönlü ataklarına devam edeceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1870-1.1925 direnç kademelerine doğru genişleyebileceği düşünülmektedir.

 • 02 Ağustos
  02 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  PMI verilerinin açıklandığı ve sert fiyat hareketlerinin yaşanmadığı haftanın ikinci işlem gününde Dolar’ın değer kaybına son vermesi ile Altın’ın geri çekilme yaşadığını ve özel sektör stok verileri ile Ham Petrol’ün düşüş yaşadığını gözlemledik.

 • 01 Ağustos
  01 Ağustos 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında 1.18 seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya devam eden paritede günün ikinci yarısında geri çekilmenin devam edeceği düşünülmektedir.

 • 01 Ağustos
  01 Ağustos 2017 Günlük Piyasa

  Haftanın ilk işlem gününde Dolar Trump etkisi nedeniyle tekrar düşüş gösterirken Altın Ons’un yükselişine sebep oldu.

 • 31 Temmuz
  31 Temmuz 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında 1.17 seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya devam eden paritede günün ikinci yarısında tepki satışlarının devam edeceği düşünülmektedir.

 • 31 Temmuz
  31 Temmuz 2017 Günlük Piyasa

  Dolar’ın değer kaybına bağlı olarak yükseliş gösteren Altın Ons yakaladığı ivme ile haftanın öne çıkan değeri olarak dikkat çekti.

 • 29 Temmuz
  Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları

  Yatırım piyasasında gayrimenkul yatırım ortaklığı ile bilinen kurumlar sermaye piyasası kanunu çerçevesinde faaliyet göstermektedirler.

 • 28 Temmuz
  28 Temmuz 2017 Günortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Almanya TÜFE verisinin pozitif gelmesinin ardından yukarı yönlü ataklarını 1.17 seviyesinin üzerine taşıyan paritede günün ikinci yarısında ABD’den gelecek ekonomik büyüme verisi etkili olacaktır.

 • 28 Temmuz
  28 Temmuz 2017 Günlük Piyasa

  Haftanın dördüncü işlem gününde Türkiye’de faiz oranı sabit tutulurken, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularının olumsuz gelmesi dikkat çekti.