Makaleler

 • 13 Şubat
  13 Şubat 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını sürdüreceği ve seyrini 1.2370-1.2395 direnç kademeleri hedeflenerek trend yönünde kalınabilir. Ancak dolar lehine fiyatlamaların tekrar ön plana çıkma ihtimaline yönelik tedbirli olunmalıdır. Paritede satıcılı seyrin gözlemlenmesi durumunda geri çekilmelerin 1.2295-1.2255 destek kademelerine derinleşeceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 13 Şubat
  13 Şubat 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem günü makro veri akışı açısından sakin geçmiş olsa da ABD Federal Bütçe Dengesi 49 milyar dolar fazla verdi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre 4% düşük açıklanan bütçe fazlasında kamu gelirlerinin kamu harcamalarından 49 milyar dolar fazla olması belirleyici oldu. Öte yandan Pentagon 2019 bütçesi için PYD/PKK terör örgütüne sınır güvenliği için 250 milyon dolar, eğitim-donatım için ise 300 milyon dolar olmak üzere 550 milyon dolar ayrıldığını açıkladı.

 • 12 Şubat
  12 Şubat 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında Dolar lehine fiyatlamalar ile geri çekilmeler göstereceği düşünülmektedir. Olası satıcılı seyirde 1.2255-1.2217 destek kademeleri hedeflenmelidir. Beklentilerin aksine alıcılı atakların devam etmesi durumunda ise 1.2295-1.2323 direnç kademeleri hedeflenerek trend yönünde kalınabilir. Ancak enflasyon oranı açıklamalarından önce piyasanın Dolar lehine görüntüsünü sürdürme senaryosu öncelikli olarak değerlendirilmelidir.

 • 12 Şubat
  12 Şubat 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda Altın Ons üst üste ikinci haftada da düşüş gösterirken bulunduğumuz haftanın ilk işlem gününe ise alıcılı ataklarla giriş yaptı. Özellikle ABD’de hafta içerisinde enflasyon verilerinin açıklanacak olması faiz artırımı konusunda fikir verecek ve Altın Ons’ a talepleri etkileyen borçlanma maliyetleri dikkatle takip edilecek. Öte yandan Ham Petrol fiyatlarının üretimin rekor seviyelere çıkması ile beraber son iki yılda görülen en sert düşüşü gerçekleştirdiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 11 Şubat
  Findeks Nedir? Kredi Notu Neden Önemlidir?

  Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan findeks, kredi sorgulama sitesidir. Findeks ile geçmiş dönemlere ait bankaların sizin hakkındaki görüşlerini bir nevi bu site sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz. Bu platform üzerinden yapacağınız işlem başına ücret alınmaktadır.

 • 09 Şubat
  09 Şubat 2018 Gün Ortası Piyasa Analizi

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarına devam edeceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.2295-1.2323 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz. Ancak özellikle teknik ve psikolojik açıdan önem düzeyi yüksek olan 1.2323 seviyesine doğru yaşanacak yükselişlerin satış baskısı ile karşılaşacağını hatırlatmakta fayda görüyoruz. Beklentilerin aksine aşağı yönlü seyir izlenmesi durumunda ise 1.2217-1.2185 destek kademeleri hedeflenmelidir.

 • 09 Şubat
  09 Şubat 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere Merkez Bankası faiz oranında ve varlık alımı programında değişikliğe gitmezken Başkan Carney’nin konuşması ilgi odağı oldu. Faizlerin kademeli bir şekilde ancak Kasım ayındaki tahminden farklı olarak daha fazla arttırmaları gerektiğini açıklayan Carney, enflasyonun da 3% seviyesinin üzerine çıkabileceğini aktardı. Öte yandan İngiltere için ekonomik büyüme tahmini 2018 için 1.6% seviyesinden 1.8% seviyesine yükseltildi. 2019 yılı için ise 0.1% artış ile 1.8% olarak revize edildi.

 • 08 Şubat
  08 Şubat 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında satıcılı seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da seyrine devam edeceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.2217-1.2185 destek kademelerine doğru derinleşeceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Özellikle 1.2217 kademesinin altında yaşanacak sarkmaların tepki alımları ile karşılaşma ihtimaline yönelik tedbirli olunmalıdır. Beklentilerin aksine alıcılı atakların görülmesi durumunda ise 1.2255-1.2295 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 08 Şubat
  08 Şubat 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde Dolar günü yukarı yönlü bir şekilde tamamladı ve değer kazanımını sürdürdü. ABD’de Ham Petrol üretiminin günlük 10,25 milyon varile ulaşması ile beraber ülke tarihindeki en yüksek seviyeye ulaşıldı. Ancak bununla beraber WTI tipi petrol fiyatlarının düşüşünü sürdürdüğünü eklemeliyiz. Ülkemizde ise hazine nakit dengesi 1.6 milyar TL açık verdi. Öte yandan VIX korku endeksi 2015 yılından bu yana en yüksek seviyelere ulaştıktan sonra yaşadığı geri çekilmeyi sürdürdü.

 • 07 Şubat
  07 Şubat 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında geri çekilen paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrine devam edeceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.2295-1.2255 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine yukarı yönlü ataklar görülmesi durumunda ise 1.2360-1.2415 direnç kademeleri hedeflenmelidir. Ancak özellikle bu seviyelere doğru yaşanacak yükselişlerin tepki satışları ile karşılaşacağını hatırlatmak isteriz.

 • 07 Şubat
  07 Şubat 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda endekslerin haftanın ikinci işlem gününde yaşadığı sert düşüşü bir miktar toparladığı gözlemlendi. Dolar endeksi ise dengeli ve çift yönlü bir görünüm elde etse de günü kısmi de olsa yukarı yönlü tamamladı. Son dönemde ABD’de en çok tartışılan verilerden biri olan ticaret açığı ise olumsuz düşünceleri arttıracak nitelikte açığın arttığını işaret etti. Öte yandan Credit Suisse artan volatilite nedeni ile 2.2 milyar dolar değerindeki ETN’sini geri almayı düşündüğünü açıkladı.

 • 06 Şubat
  06 Şubat 2018 Gün Ortası Piyasa

  Haftanın ikinci işlem gününde yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında bir miktar geri çekileceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.2360-1.2323 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine yukarı yönlü atakların devam etmesi durumunda ise 1.2415-1.2490 direnç kademeleri hedeflenmelidir. Ancak özellikle bu seviyelere doğru yaşanacak yükselişlerin tekrar aşağı yönlü baskılanacağını hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 06 Şubat
  06 Şubat 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda tarihinin en büyük düşüşünü yaşayan Dow Jones haftanın ilk işlem gününe damga vururken Altın ve Petrol fiyatlarını da etkilemiş oldu. S&P, Nasdaq ve Dow Jones’ da yaşanan sert düşüşün ardından bir süredir yaşanan endişelerin kötümserleşmesi ile Altın Ons’ a talep arttı ve Ham Petrol fiyatları düşüşe geçti. Haftanın ikinci işlem gününe girerken Avustralya Merkez Bankası faiz oranını 1,50% olarak sabit tuttu. Öte yandan günün bir diğer önem arz eden gelişmesi ise yeni FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşması oldu.

 • 05 Şubat
  05 Şubat 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında bir miktar geri çekileceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.2415-1.2395 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz.

 • 05 Şubat
  05 Şubat 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri güne damga vurdu. Öte yandan şirket karlarının rekor seviyelere tırmanmasına rağmen endekslerin son 2 yılın en sert düşüşlerini yaşadıkları gözlemlendi ve hafta aşağı yönlü bir şekilde kapatıldı.

 • 04 Şubat
  İhracatın İthalatı Karşılama Oranı (Coverage Ratio)

  İhracatın ithalata olan oranına karşılama oranı denilmektedir ve ülkelerdeki dış ticaret performansını gösteren ölçüler arasında yer alır. Ülkede yapılmakta olan ithalatın ne kadarlık bir kısmının ihracattan karşılandığını göstermekte olan bu oranın kullanıldığı en önemli alan ülkeler arası karşılaştırmalardır. Ayrıca bir ülkenin iki farklı zaman içerisinde dış ticaretinin ne kadar farklılık gösterdiğini karşılaştırmak için kullanılır.

 • 04 Şubat
  İktisadi Yönelim Anketi

  İmalat sanayisinde faaliyet göstermekte olan kurumların üst düzey yöneticilerinin bir araya gelerek ekonomik konularda yakın dönemde yaşanan gelişmelere dair yapmış oldukları değerlendirmelerin yanında mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerden yola çıkarak yakın gelecekte yaşanabilecek olan ekonomik gelişmelerin beklentileri izlenmekle kalmaz aynı zamanda imalat sanayiinde kısa dönemlik eğilimleri yansıtacak olan göstergelerin üretilmesi nedeni ile aylık olarak uygulanmakta olan bir ankettir.

 • 02 Şubat
  02 Şubat 2018 Gün Ortası Piyasa

  Haftanın son işlem gününde aşağı yönlü seyir izleyeceği düşünülen paritenin günün ikinci yarısında satıcılı seyrini 1.2460-1.2395 destek kademelerine doğru derinleştireceği düşünülmektedir. Gün içerisinde açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verilerinin dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Yukarı yönlü ataklar görülmesi durumunda ise 1.2515-1.2562 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 02 Şubat
  02 Şubat 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde makro ekonomik veri akışı açısından yoğun bir gün yaşandı. Çin’de İmalat PMI verisinin değişiklik göstermedi, Türkiye’de aynı veri artış gösterirken Almanya, İngiltere ve ABD’de düşüş gözlemlendi. Bunlarla beraber ABD’de gözler Tarım Dışı İstihdam verisine çevrilmeden önce İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularının düşüş gösterdiğini de belirtmek isteriz.

 • 01 Şubat
  01 Şubat Gün Ortası Piyasa

  Güne yukarı yönlü bir şekilde başlayan paritenin günün ikinci yarısında Dolar lehine fiyatlanacağını belirtmek isteriz. Olası satıcılı seyirde 1.2395-1.2360 destek kademeleri hedeflenmelidir. Beklentilerin aksine alıcılı atakların devam etmesi durumunda ise 1.2460-1.2510 direnç kademeleri hedeflenmelidir. Ancak bu aralıktan geri çekilmelerin görülme ihtimaline yönelik tedbirli olunmalıdır.

 • 01 Şubat
  01 Şubat 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem günü makro veri akışı açısından oldukça yoğun geçti. Özellikle FED’in faiz oranı kararı ve bununla beraber ekonomik görüntüye ilişkin açıklamaları günün en önemli gelişmesiydi. Kanada’da ekonomik büyüme verisi aylık bazda önemli bir artış gösterirken 0.4% olarak açıklandı. Almanya’da ise işsizlik oranı düşüş göstermeye devam etti ve 5.4% ile rekor seviyelerde açıklandı.

 • 31 Ocak
  31 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde Euro Bölgesi ekonomik büyüme ve Almanya enflasyon oranı bir önceki döneme göre düşüş gösterdi. Özellikle Almanya’da enflasyonun sürpriz bir şekilde beklentilerin de altında açıklanması dikkat çekti. Öte yandan ABD’de tüketici güveni ve konut fiyatları artış gösterdi. Günün önem arz eden en önemli gelişmelerinden biri ise ABD endekslerinin sert düşüşünü sürdürmesi oldu. Öte yandan 2018 yılı için enflasyon tahminini açıklayan TCMB beklentisini yükselterek 7.9% olarak açıklama gerçekleştirdi.

 • 30 Ocak
  30 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında Dolar lehine fiyatlanacağı düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerde 1.2395-1.2360 destek kademeleri hedeflenmelidir. Beklentilerin aksine alıcılı atakların devam etmesi durumunda ise 1.2460-1.2510 direnç kademeleri hedeflenmelidir. Ancak yukarı yönlü seyrin devam etmesi durumunda tepki satışları ile karşılaşılması ihtimaline yönelik tedbirli olunmalıdır.

 • 30 Ocak
  30 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde ABD tahvil faizlerinin artış gösterdiğine ve Dolar’ın değer kazandığına tanık olduk. Bununla beraber ABD endekslerinin sert düşüş yaşadığı gözlemlendi. Öte yandan Yemen, Lübnan ve Afganistan’da son dönemde yaşanan gerginliklerin tekrarlandığı, ölü ve yaralıların olduğu açıklandı.

 • 29 Ocak
  29 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında aşağı yönlü denemeler gösteren paritenin günün ikinci yarısında da Dolar lehine fiyatlanacağı düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.2395-1.2360 destek kademelerine doğru derinleşeceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Beklentilerin aksine yukarı yönlü seyir görülmesi durumunda ise seyrin 1.2460-1.2510 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini hatırlatmak isteriz. Ancak aşırı alım bölgesinde bulunan paritenin özellikle 1.2460 seviyesinin üzerine doğru yaşanacak yükselişlerinin satış baskısı ile karşılaşacağını belirtmek isteriz.

 • 29 Ocak
  29 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD Ekonomik Büyüme verisi 2017’nin son çeyreğinde 2,6%’lık büyümeyi işaret ederken İngiltere’de ise 1,5% ile beklentilerin altında açıklandı. Öte yandan ABD Başkanı Trump’ın Davos’ta gerçekleştirdiği konuşmada ‘ABD büyüdüğünde Dünya’da büyür’ sözleri dikkat çekti.

 • 26 Ocak
  26 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında alıcılı ataklarını 1.2493 seviyelerine genişleten paritenin günün ikinci yarısında Dolar lehine fiyatlanacağı düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.2395-1.2360 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine alıcılı ataklar görülmesi durumunda ise 1.2460-1.2510 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini hatırlatmak isteriz. Aşırı alım bölgesinde bulunan paritenin özellikle 1.2460 seviyesinin üzerine doğru yaşanacak yükselişlerinin satış baskısı ile karşılaşacağını belirtmek isteriz.

 • 26 Ocak
  26 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda Davos Ekonomik Forumu dikkat çekmeye devam ederken son 18 yılda foruma katılan ilk ABD Başkanı Trump’ın gün içerisinde görüşmelerini ve konuşmalarını gerçekleştireceği bekleniyor. Bununla beraber haftanın dördüncü işlem gününde Dolar değer kaybını sürdürürken Altın Ons’ un yükselişi de devam etmiş oldu. Öte yandan Avrupa Merkez Bankasının faiz oranında değişikliğe gitmemesinin ardından Euro’nun sakin seyrini koruduğu gözlemlendi.

 • 25 Ocak
  25 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa Analizi

  Günün ilk yarısında alıcılı ataklarını 1.2460 seviyelerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında bir miktar geri çekileceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.2395-1.2360 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine yukarı yönlü ataklar görülmesi durumunda ise 1.2430-1.2460 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini hatırlatmak isteriz. Aşırı alım bölgesinde bulunan paritenin özellikle 1.2460 seviyelerine doğru yaşanacak yükselişlerin satış baskısı ile karşılaşacağını hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 25 Ocak
  15 Ocak 2018 Günlük Piyasa Analizi

  Küresel piyasalarda Dolar değer kaybını sürdürürken özellikle Euro ve Sterlin karşısında önemli ölçüde değer kaybı yaşadı. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sanders’ın açıklamalarına göre Dolar’ın ekonominin pozitif görüntüsünden ötürü istikrarlı. Bununla birlikte Hazine Bakanı Mnuchin’in daha zayıf Dolar’ın dış ticaret ve fırsatlar açısından iyi olduğunu açıklaması da kayıpların sebebini açıklar nitelikte oldu. Özellikle cari açıkta yaşanan sıkıntının giderilmesi konusunda ABD’nin hamlesinin ne olacağı merak ediliyordu ve Dolar son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi.

 • 24 Ocak
  24 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında alıcılı ataklar gösteren paritenin günün ikinci yarısında dolar lehine fiyatlamalarla geri çekileceği düşünülmektedir. Olası satıcılı seyirde 1.2285-1.2210 destek kademeleri hedeflenmelidir. Beklentilerin aksine alıcılı atakların tekrarlanması durumunda ise 1.2360-1.2394 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 24 Ocak
  24 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem günü makro veri akışı açısından sakin geçse de siyasi ve politik açıdan yoğunluk devam etti. Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu başlarken gündem serbest ticaret oldu. Özellikle Trump’ın Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’ndan çıkmakla tehditlerinin bulunduğu konu ile ilgili olarak Kanada Başbakanı Justin Trudeau ‘Güneyimizdeki komşumuza NAFTA’nın ne kadar önemli ve dünya ekonomisine faydalı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Ayrıca biz halkımıza faydalı olduğu sürece başka ticaret anlaşmalarına da açığız’ sözlerini dile getirdi.

 • 23 Ocak
  23 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem günü makro veri akışı açısından sakin geçerken ABD Senatosu 3 gündür kapalı olan federal hükümetin tekrar açılmasını sağlayan bütçe tasarısını onayladı. Bu gelişme ile beraber Dolar kısıtlı değer kazanırken endekslerin rekor tazelemeye devam ettiği gözlemlendi. Öte yandan Japonya Merkez Bankası’nın açıklamasına göre enflasyon beklentilerinin düşüşünü sonlandırdı ve Dolar Yen karşısında değer kaybı yaşadı.

 • 22 Ocak
  22 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta Dolar değer kaybını sürdürerek haftalık kayıplarını sürdürdü. Özellikle Dolar endeksinde 90.14 kademesinin test edilmesi ile beraber toparlanma yaşansa da üst üste beşinci haftada da değer kaybı devam etti. Öte yandan Bank of China Çinli şirketlerin Türkiye’de ‘ekonomik büyümeye katkıda bulunma ve ticaret ağını genişletme’ amaçları ile altyapı projelerine yatırımcı ve yüklenici olarak katılacağını açıkladı.

 • 19 Ocak
  19 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında 1.2275 kademesine denemelerini sürdüren paritenin bu seviyeden aşağı yönlü bir şekilde baskılanacağı düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerde 1.2230-1.2195 destek kademeleri hedeflenmelidir. Ancak ABD’de bütçe tasarısının kongreden onaylanmasının ardından senatoda oylanacağı göz ardı edilmemelidir ve dikkatle takip edilmelidir. Beklentilerin aksine alıcılı atakların devam etmesi durumunda ise 1.2323-1.2360 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 19 Ocak
  19 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda Dolar’ın değer kaybı yaşadığı görüldü ve Dolar Endeksi 90.40 kademesine düşüş yaşadı. Ülkedeki federal kurumların finansman yetersizliği nedeniyle kapanmasını önleyecek dördüncü bütçe tasarısı Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. Ancak bu nedenle yaşanan geri çekilmelerin onay verilmesine rağmen toparlanamadığı gözlemlendi. Öte yandan Çin ekonomisi dördüncü çeyrekte 6.8% ile beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Hem sanayi üretiminin artışı hem de ekonomik büyümenin hızlanması Çin’in aşırı borçlanmadan kurtulmak için daha fazla imkân sağlamış oldu.

 • 18 Ocak
  18 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında alıcılı ataklarını 1.22 seviyesinin üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.2275-1.2323 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine aşağı yönlü seyir izlenmesi durumunda ise 1.2195-1.2165 destek kademeleri hedeflenmelidir. Ancak bu seviyelere doğru yaşanacak geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 18 Ocak
  18 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde Dolar son iki işlem gününde yaşadığı kayıpları telafi ederek yükseliş gösterdi. Bununla beraber ABD ve Almanya’da endeksler yükseliş gösterirken Avrupa genelinde karışık seyretti. İtalya’da seçimlerin belirsizliklerle dolu olması nedeni ile ‘sonu öngörülemeyen seçim’ yorumu getirildi. Öte yandan Türkiye’de OHAL 3 ay daha uzatıldı ve Afrin meselesinde ABD’den Türkiye’nin endişelerinin meşru olduğuna yönelik açıklamalar gündemde yer aldı. Avustralya’da ise İşsizlik Oranı 5,5% ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

 • 17 Ocak
  17 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Euro Bölgesi enflasyon oranının beklentiler dâhilinde açıklanması ile aşağı yönlü seyrine devam eden paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrine devam edeceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.2195-1.2165 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine yukarı yönlü ataklar görülmesi durumunda ise alıcılı atakların 1.2275-1.2323 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 17 Ocak
  17 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda Çin Merkez Bankası piyasaya 270 milyar Yuan (42 milyar Dolar) enjekte ederek parasal teşviki iki ayın en yüksek seviyesine çıkarmış oldu. İngiltere’de ise Enflasyon Oranı beklentiler dâhilinde 3,0% olarak açıklanırken enflasyonun bu düzeyde olması piyasada faiz artışının olmayacağına yönelik beklenti oluşturdu. Öte yandan Rusya Soruşturması kapsamında Trump’ın eski baş stratejisti Steve Bannon jüri önünde ifade vermeye çağrıldı.

 • 16 Ocak
  16 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında geri çekilmelerini 1.2200 seviyesine derinleştiren paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.2165-1.2128 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine yukarı yönlü ataklar görülmesi durumunda ise 1.2275-1.23254 direnç kademeleri hedeflenmelidir. Ancak özellikle 1.2324 seviyesine doğru yaşanacak yükselişlerin satış baskısı ile karşılaşmasına yönelik tedbirli olunmalıdır.

 • 16 Ocak
  16 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde Afrin’e gerçekleştirilecek operasyon nedeni ile Türk Lirası’nın değer kaybı yaşadığını ve gelişmiş ülkelerin sıkılaştırma politikasına geçiş söylemleri nedeni ile de Dolar’ın değer kaybını sürdürdüğü gözlemlendi. Öte yandan Fransa ve Almanya Merkez Bankaları’nın döviz rezervlerine Yuan’ı ekleyeceklerini açıklaması dikkat çekti.

 • 15 Ocak
  15 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Haftanın ilk işlem gününde alıcılı ataklarını 1.2270 seviyesinin üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.2324-1.2360 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz.

 • 15 Ocak
  15 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününe girerken Dolar’ın değer kaybının genişlediği ve Dolar endeksinin 91 seviyesinin altına geri çekildiği gözlemlendi. Küresel bazda değer kaybını sürdüren Dolar’ın aksine Ham Petrol’ün yukarı yönlü seyrini koruduğu ve WTI’ın 63 dolar üzerine tekrar ataklar gösterdiğine tanık olduk.

 • 12 Ocak
  12 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Almanya’da koalisyon görüşmelerinde ön anlaşmaya varıldığı yönündeki haberler ile alıcılı ataklarını 1.21 seviyesinin üzerinde taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.2157-1.2180 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini ancak bu seviyelere doğru yaşanacak düşüşlerin tepki satışları ile karşılaşacağını belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine aşağı yönlü fiyatlamalar görülmesi durumunda ise 1.1995-1.1940 destek kademeleri hedeflenmelidir.

 • 12 Ocak
  12 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde Dolar’ın değer kaybının sürdüğü ve ABD endekslerinin rekor tazelediğine tanık olduk. Öte yandan Fransa ve İtalya göç sorununa karşı işbirliğini güçlendirmeye yönelik çalışma yürüteceklerini açıkladılar. Bununla beraber Avrupa Merkez Bankası Aralık toplantısı tutanaklarında sözlü yönlendirmenin 2018 yılında kademeli olarak değişebileceğini aktardı. Öte yandan Çin’de yıllık bazda İhracatlar beklentilerin üzerinde açıklansa da bir önceki döneme göre düşüş gösterdi ve İthalatlar büyük ölçüde düşüş gösterdi.

 • 11 Ocak
  11 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında satıcılı seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da aşağı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1910-1.1880 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Ancak gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan para politikası toplantı tutanaklarının dikkatle takip edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Euro lehine fiyatlamaların tekrar ön plana çıkması durumunda ise 1.1970-1.1995 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 11 Ocak
  11 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda ABD 10 yıl vadeli hazine tahvilleri faizi artış gösterirken Çinli yetkililerin döviz rezervi açısından diğer varlıklara göre daha az cazip olduğunu açıklamaları dikkat çekti. Özellikle bu gelişmenin ardından yaşanan Dolar ve endekslerin geri çekilmeleri güvenli liman talebi gören varlıklara eğilimi arttırdı. Öte yandan bu gelişme geçtiğimiz günlerde tahvil piyasasının ünlü yatırımcısı Bill Gross’un tahvillerde ayı piyasası kesinleşti sözlerini akla getirdi.

 • 10 Ocak
  10 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Çin’in ABD hazine tahvil alımlarını yavaşlatma veya durdurma tavsiyesi üzerine Dolar’ın değer kaybına uğraması nedeni ile paritenin yukarı yönlü seyir izlediğine tanık olduk. Günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülen paritede 1.2026-1.2080 direnç kademeleri hedeflenmelidir. Beklentilerin aksine aşağı yönlü seyir izlenmesi durumunda ise 1.1995-1.1970 destek kademelerinin hedeflenmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 • 10 Ocak
  10 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde Japonya Merkez Bankası’nın tahvil alımlarını azaltması sonrasında dokuz ayın zirvesine tırmanan ABD 10 yıl vadeli hazine tahvilleri faizi Dolar’ın da yukarı yönlü hareketine neden oldu. Dolar Yen hariç tüm önemli para birimleri karşısında yükseliş gösterdi. Bununla beraber Çin Merkez Bankası Yuan’ı kontrol etme şeklinde değişikliğe gittiğini aktardı ve Enflasyon Oranı bir önceki döneme göre artış gösterse de beklentilerin altında 1.8% olarak açıklandı. Öte yandan İran’ın Dini Lideri Hamaney rejim karşıtı eylemlerin ABD ve İngiltere tarafından desteklendiğine yönelik bir açıklama yaptı.

 • 09 Ocak
  9 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Beklentiler dâhilinde 1.1910 seviyesine doğru geri çekilmelerini sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1910-1.1880 destek kademesine doğru derinleşeceği belirtmek isteriz. Ancak özellikle 1.1880 destek kademesine doğru yaşanacak düşüşlerin piyasanın alış fırsatı olarak değerlendireceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Beklentilerin aksine yukarı yönlü ataklar görülmesi durumunda ise 1.1940-1.1995 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 09 Ocak
  9 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününün ardından Trump’ın Rusya Soruşturması kapsamında ifadesine başvurulabileceği açıklandı. Geçtiğimiz haftalarda savcı Mueller’in yetki sınırlarını aştığına yönelik açılan dava ve Flynn ile Papadopoulos gibi Trump’ın ulusal güvenlik ve politika danışmanlarının suçlamaları kabul etmesi dikkat çekmişti. Günün bir diğer dikkat çekici gelişmesi ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in finansal krizden bu yana küresel kredi görünümünün en iyi hale geldiğini açıklaması oldu.

 • 08 Ocak
  8 Ocak 2018 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1970-1.1940 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Makroekonomik veri akışı açısından oldukça sakin geçecek olan günde alıcılı atakların ön plana çıkması durumunda ise 1.2026-1.2080 direnç kademeleri hedeflenmelidir. Ancak bu seviyelere doğru yaşanacak yükselişlerin tepki satışları ile karşılaşmasına yönelik tedbirli olunması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 • 08 Ocak
  8 Ocak 2018 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz haftayı ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin altında açıklanması ve Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin beklentileri karşılaması ile tamamlamıştık. Kanada’da ise iş gücünün yükselişi devam etti ve İşsizlik Oranı 5,7% olarak açıklandı. Öte yandan İran Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın kargaşa çıkarmak ve gösterileri desteklemek nedeni ile gözaltına alındığı iddia edildi.

 • 29 Aralık
  29 Aralık 2017 Gün Ortası

  Günün ilk yarısında beklentiler dâhilinde alıcılı ataklarını 1.1980 seviyesine genişleten paritenin günün ikinci yarısında da bir miktar daha yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1995 seviyesine doğru genişleyeceği ancak bu seviyeden tepki satışları ile karşılaşacağını belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine aşağı yönlü seyir izlenmesi durumunda ise 1.1940-1.1910 destek kademeleri hedeflenmelidir.

 • 29 Aralık
  29 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda Dolar’ın değer kaybının devam ettiği haftanın üçüncü işlem gününde güvenli liman talebi gören varlıklara eğilimin arttığı gözlemlendi. Bununla beraber Ham Petrol stoklarının ve üretiminin azalması ile yukarı yönlü seyrini genişlettiğini belirtmek isteriz. Öte yandan ülkemiz açısından günün en dikkat çekici gelişmesi ise ABD ile vize krizinin çözülmesi oldu.

 • 28 Aralık
  28 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında kritik 1.1940 seviyesinin üzerinde ataklar gösteren paritenin bu seviyeden aşağı yönlü baskılanarak hız kestiği gözlemlendi. Günün ikinci yarısında bir miktar geri çekileceği düşünülen paritede olası geri çekilmelerin 1.1910-1.1870 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Ancak bu seviyelerden tekrar yukarı yönlü baskılanacağını hatırlatmak isteriz. Beklentilerin aksine yukarı yönlü fiyatlamaların devam etmesi durumunda ise 1.1985-1.2030 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 28 Aralık
  28 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından sakin geçen günün ardından Dolar 10 önemli para birimi karşısında değer kaybını sürdürürken Avrupa ve ABD’de endekslerin karışık seyrettiği gözlemlendi. Yön bulmakta zorlanan ABD endekslerinin özellikle Conference Board’ un açıkladığı Tüketici Güveni verisinin olumsuz sonuçlanması ile geri çekilmeler göstermesi dikkat çekti.

 • 27 Aralık
  27 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında alıcılı ataklarını kritik 1.1880 seviyesinin üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1910-1.1940 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz. Ancak bu seviyelere doğru yaşanacak yükselişlerin satış baskısı ile karşılaşmasına yönelik tedbirli olunması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Beklentilerin aksine aşağı yönlü seyir izlenmesi durumunda ise 1.1836-1.1810 destek kademelerinin hedeflenmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 27 Aralık
  27 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem günü makro veri akışı açısından sakin geçerken siyasi ve politik gelişmeler oldukça dikkat çekiciydi. Çin ile Kuzey Kore’nin petrol ticareti yaptığı iddiasının yer aldığı günde BM Güvenlik Konseyi konunun incelenmeye başlandığını ve Çin’in yaptırımları delecek bir ticaretin varlığının araştırıldığını açıkladı. Öte yandan İngiltere ve Rusya arasında Kuzey Denizinde yaşanan savaş gemisi gerginliği yaşanırken bölgede Rus donanmasının faaliyetlerinin giderek arttırdığı söylemleri önem arz etti.

 • 23 Aralık
  Konvertibilite (Convertibility)

  Ülke parasının, döviz piyasalarında başka ülke paraları ya da altın gibi değerli metaller ile kolayca serbestçe değiştirilebilmesi ve uluslararası ticari işlemler için kullanılabilmesi için değişim aracı olarak değerlendirilebilmesine konvertibilite denilmektedir. Farklı bir değişle de konvertibilite ülkelerin milli paralarının diğer ülke milli paralarına ya da altın gibi değerli madenlere kısıtlama olmadan değişime tabi tutulabilmesidir.

 • 20 Aralık
  20 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında kısmi de olsa yatay eksenli bir seyir izleyen paritenin gün içerisinde aşağı yönlü seyir izleyeceği düşünülmektedir. Olası satıcılı seyrini 1.1810-1.1795 destek kademelerine doğru derinleştireceğini belirtmek isteriz. Özellikle teknik açıdan 89 günlük üssel hareketli ortalamaya denk gelen 1.1810 seviyesinin kırılması durumunda aşağı yönlü seyrin hız kazanabileceğini hatırlatmak isteriz.

 • 20 Aralık
  20 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde ABD vergi reformunun Temsilciler Meclisinde onaylandığı ve yapılan değişikliklerin ekonomik büyüme sonuçları dâhil edilmeden hükümetin vergi gelirlerini 1,5 trilyon dolar azaltacağı belirtildi. Öte yandan Katalonya’ da seçim kampanyasının sona erdiğini ve 21 Aralık’ta seçimin yapılacağını hatırlatmak isteriz. Günün bir diğer gelişmesi ise Yemen’den Riyad’a bir kez daha balistik füze gönderdiği ancak havada imha edilen füzenin herhangi bir can kaybına sebep olmadığı açıklandı.

 • 19 Aralık
  19 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında bir miktar daha alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1810-1.1836 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz. Ancak teknik ve psikolojik açıdan önem düzeyi yüksek olan bu kademenin satış baskısı ile karşılaşacağını hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 19 Aralık
  19 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde Euro Bölgesi Enflasyon Oranı verisi dikkatle takip edildi. Beklentiler dâhilinde 1,5% olarak açıklanan verinin değişiklik göstermediğini belirtmek isteriz. Makro veri akışı açısından sakin geçen günde ABD Başkanı Trump’ın yeni ulusal güvenlik stratejisini açıkladı.

 • 18 Aralık
  18 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Euro Bölgesi enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından alıcılı ataklarını kritik 1.1795 seviyesine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1836-1.1880 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini hatırlatmak isteriz.

 • 18 Aralık
  18 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz haftanın son işlem günü makro veri akışı açısından sakin geçerken faiz oranı kararları haftaya damgasını vurmuştu. Yeni haftada ABD, İngiltere ve Kanada Ekonomik Büyüme, Japonya Merkez Bankası politikası açıklamaları dikkatle takip edilecek. Dolar’ın genel görünümünün yatay olduğunu ve Altın Ons’ un haftayı yukarı yönlü bir şekilde tamamladığı gözlemledik.

 • 17 Aralık
  Özel Kapsamlı TÜFE Göstergeler

  Fiyatların genel düzeyinin sürekli olarak yükselmesine enflasyon denilmektedir ve enflasyon paranın satın alma gücünde yaşanacak olan düşüşlere neden olmaktadır.

 • 16 Aralık
  Tankan Anketi Nedir?

  Tankan anketi, Japonya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan ve ekonomiye yön vermekte olan bir ankettir. Ülke ekonomisinin beklentilerinin neler olduğunu daha iyi anlaşılmasında yardımcı olmakta olan bu anket Japonya Merkez Bankası tarafından yürütülmekte olan çalışmalar ile oluşturulmaktadır.

 • 15 Aralık
  15 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında alıcılı ataklarını 1.18 seviyesinin üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü ataklarını 1.1836 destek kademelerine doğru genişleyeceği düşünülmektedir.

 • 15 Aralık
  15 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından yoğun geçen haftanın dördüncü işlem gününde İsviçre, Avrupa ve İngiltere merkez bankaları beklentiler dâhilinde faiz oranlarında değişikliğe gitmediler. Bununla beraber ülkemizde geç likidite penceresi faizinde 50 baz puanlık artış yapıldı ve Türk Lirası aleyhine fiyatlamalara sebep oldu.

 • 14 Aralık
  14 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Almanya ve Euro Bölgesinde hizmet ve İmalat PMI verilerinin beklentilerin üzerinde açıklandığı gözlemlenirken paritenin yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 14 Aralık
  14 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde FED’ in 25 baz puan faiz artışına gitmesi günün en önemli gelişmesi oldu. Öte yandan İngiltere’nin işsizlik oranı olumsuz sonuçlanırken, ortalama gelir endeksi ve ikramiyeler verisi beklentiler dâhilinde açıklandı. Brexit görüşmelerinde ise Avrupa parlamentosu ikinci aşamaya geçilmesi gerektiğini belirtti. Diğer yandan İslam İşbirliği Teşkilatı Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak tanıma kararı aldı.

 • 13 Aralık
  13 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Almanya Enflasyon Oranı ve Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verilerinin ardından yatay eksenli bir şekilde seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında bir miktar geri çekileceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin kritik 1.1730 destek kademesine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz.

 • 13 Aralık
  13 Aralık 2017 Gülük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde İngiltere TÜFE ve ABD ÜFE verilerinin yükselişi dikkat çekti. İngiltere’de enflasyonun 3,1% ile son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken ABD ÜFE verisinin de 2014 ortalarından günümüze kadar olan dilimdeki zirvesine ulaştığı gözlemlendi.

 • 12 Aralık
  12 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yatay eksenli bir şekilde seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise Euro Bölgesi ve Almanya tarafından açıklanan verilerin olumlu sonuçlanması ile bir miktar yukarı yönlü seyir izleyeceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1795-1.1810 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz. Ancak bu seviyelere doğru yaşanacak yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 • 12 Aralık
  12 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde Türkiye Ekonomik Büyüme Oranının 11.1% ile beklentilerin ve bir önceki dönemin üzerinde açıklanması dikkat çekti. Öte yandan Theresa May’in ön anlaşma ile ilgili olarak gelecekteki müzakerelerin gidişatına göre de şekilleneceğini aktardı. İngiltere ile Avrupa Birliği 35-39 milyar sterlin arasında bir ödeme konusunda anlaşmaya varmıştı.

 • 11 Aralık
  11 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz haftanın son işlem gününde artan iş gücü sinyallerinin ardından Tarım Dışı İstihdam verisinin 228K ile artış göstermesi ve İşsizlik Oranının 4.1% olarak sabit kalması dikkat çekti. Ancak önem arz eden bir diğer detay olan Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin 0.2% ile beklentilerin altında kalması Dolar lehine fiyatlamaların kısıtlanmasına neden oldu.

 • 10 Aralık
  Şirket Analizi Nasıl ve Neden Yapılır?

  Şirket analizi, yatırım yapılmak istenilen şirketin yatırım yapılmak için uygun koşulları sağlayıp sağlanmadığı konusunda detaylı bilgileri içeren analiz türüdür.

 • 09 Aralık
  Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır?

  Bir şirketin dış kaynaklar aracılığıyla elde ettiği gelirler sayesinde aldığı yeni kaynaklar karşılığında hisse senedi dağıtılması bedelli sermaye dağıtımıdır. Bu sermaye tipinde sermaye artırımına katılma hakkına ise rüçhan hakkı denilmektedir.

 • 08 Aralık
  8 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Üst üste beşinci işlem gününde de satıcılı seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da aşağı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Beklentiler dahilinde geri çekilmelerini 1.1740 seviyesine derinleştiren paritenin satıcılı seyrini 1.1705-1.1680 destek kademelerine doğru sürdüreceğini belirtmek isteriz.

 • 08 Aralık
  8 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde ABD hükümetinin kapanmaması için ilk aşamanın geçildiği ve Euro Bölgesinde Basel III reformlarının onaylanması ile genel anlamda düzenleyici bir çerçevenin olacağı ve belirsizliğin azalacağı aktarıldı. Bununla beraber makro veri akışı açısından yoğun geçen günde ABD işsizlik haklarından yararlanma başvurularının azalış göstermesinin ardından gözler tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

 • 07 Aralık
  7 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  ABD vergi reformu ve FED’ in faiz artışına gidecek olması ile 1.1780 seviyesine doğru geri çekilen paritenin günün ikinci yarısında da seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1740-1.1705 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Euro Bölgesi Ekonomik Büyüme oranının bir önceki döneme göre değişiklik göstermemesi paritenin aşağı yönlü seyrini destekleyeceği göz ardı edilmemelidir. Beklentilerin aksine yukarı yönlü atakların ön plana çıkması durumunda ise 1.1836-1.1880 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 07 Aralık
  7 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda siyasi-politik gelişmelerle beraber makro veri akışının da yoğun geçtiği haftanın üçüncü işlem gününde özellikle Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğin taşınması talimatını vermesi en dikkat çekici gelişme oldu. Avrupa, Türkiye ile birçok bölge ve ülkeden tepkilere sebep olan kararın kaosa sebebiyet vereceğine yönelik açıklamalar güne damga vurdu. Öte yandan Kanada faiz artışına gitmeyerek 1,00% oranını sabit tuttu.

 • 06 Aralık
  6 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise aşağı yönlü seyir izleyeceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerini 1.1795-1.1740 destek kademelerine doğru derinleştireceğini belirtmek isteriz. Gün içerisinde ABD tarafından açıklanacak olan ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği verisinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 06 Aralık
  6 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından yoğun geçen haftanın ikinci işlem gününde İngiltere Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi bir önceki döneme göre düşüş gösterirken Almanya’da da 54,3 ile kayıp yaşandı. Öte yandan Kanada Ticaret dengesinin pozitif ivmelendiği günde Kanada Dolarının değer kazanımını arttırdığı gözlemlendi.

 • 05 Aralık
  5 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Euro Bölgesi tarafından açıklanan PMI verileri ile yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir. ABD vergi reformu etkisinin bir miktar hafiflemesi ile yukarı yönlü atakların 1.1880-1.1910 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz.

 • 05 Aralık
  5 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde Türkiye Enflasyon Oranının 12,98% ile son 14 yılın zirvesine ulaşması dikkat çekerken Euro Bölgesi Üretici Fiyat Endeksinin azalış göstermesi günün bir diğer önemli verisi oldu. Öte yandan Brexit görüşmelerinde sonuca varamayan Theresa May’in Kuzey İrlanda sınır krizinin devam ettiği yönündeki söylemler nedeni ile çözüme ulaşamadığı belirtildi.

 • 04 Aralık
  4 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında ABD vergi reformu tasarısının senatoda onaylanmasının ardından aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1836-1.1795 destek kademelerine doğru derinleşeceği düşünülmektedir. Ancak teknik ve psikolojik açıdan önem düzeyi yüksek olan 1.1795 seviyesine doğru yaşanacak düşüşlerin alış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine yukarı yönlü atakların tekrar ön plana çıkması durumunda ise 1.1880-1.1910 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 04 Aralık
  4 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda merakla beklenen ABD vergi reformunun senatoda 51’e 49 oy ile onaylanarak Trump’ın imza atma sürecine girmesi endeksleri ve Dolar’ı yukarı yönlü ivmelendirdi. Öte yandan ABD’nin Güney Kore ile gerçekleştireceği tatbikatlar Kuzey Kore devlet televizyonundan nükleer savaşa çağrı niteliği taşıdığı açıklandı.

 • 03 Aralık
  Libor Hesaplama

  Libor’un açılımı London Interbank Offered Rate’dir ve Libor ile dünyanın en güvenilir bankaları kısa vadeli borçlanmalar için bankaların birbirlerine uygulamakta oldukları referans faiz oranlarıdır. Libor’un en has özelliği ise bankaların borçlanmalarında hesaplanmakta olan faiz oranlarının belirlenmesi esnasında referans faiz oranının baz alınmasıdır.

 • 02 Aralık
  Döviz Kuru Rejimleri

  Döviz kuru rejimi, bir ülkenin para biriminin başka ülkenin para birimi karşısında değerinin ne olduğunun belirlenmesi yöntemidir. Döviz kurlarının önemi ülke ekonomisi açısından önem arz etmektedir. Bunun ana nedeni ülke parasının diğer ülke paralarına göre satın alma gücünün belirlenmesi yani değerini göstermesidir. Döviz kurunun serbest bir şekilde dalgalanmasının olası olup olmadığının belirlenmesi kur rejiminin niteliğine bağlıdır.

 • 01 Aralık
  1 Aralık Gün Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında Euro Bölgesi PMI verisinin olumlu sonuçlanması ile yukarı yönlü potansiyelini sürdüreceği düşünülen paritenin günün ikinci yarısında alıcılı ataklarını 1.1940-1.1995 direnç kademelerine doğru genişleteceği düşünülmektedir. Ancak özellikle ABD vergi tasarısının onaylanma aşamasının devam ediyor olması ile gün içerisinde ABD ISM ve PMI verilerinin Dolar lehine sonuçlanması durumunda paritenin satıcılı seyrini 1.1880-1.1836 destek kademelerine doğru derinleştireceğini belirtmek isteriz.

 • 01 Aralık
  1 Aralık 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde Japonya’da Sanayi Üretiminin ve Almanya’da Perakende Satışların gerilediği gözlemlendi. OPEC toplantısının gerçekleştirildiği günde arz kısıntısının uzatılma kararı alınırken Dolar’ın sakin ABD hisselerinin yükseldiği bir günü geride bırakmış olduk.

 • 30 Kasım
  30 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa

  Beklentiler dâhilinde günün ilk yarısında 1.1880 seviyesine kadar alıcılı ataklar gösteren paritenin Almanya tarafından açıklanan Perakende Satışlar verisinin olumsuz sonuçlanması ile bu seviyede hız keserek aşağı yönlü baskılandığı gözlemlendi. Günün ikinci yarısında satıcılı seyrin bir miktar daha devam edeceği düşünülen paritede 1.1795 destek kademesi hedeflenmelidir. Ancak 1.17 seviyesinin altındaki fiyatlamalarda paritenin alış baskısı ile karşılaşmasına yönelik tedbirli olunmalıdır.

 • 30 Kasım
  30 Kasım 2017 Günlük Piyasa Analizi

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde Almanya Enflasyon Oranı ve ABD Ekonomik Büyüme Oranı beklentilerin üzerinde artış gösterdi. ABD Ekonomik Büyüme verisinin sonucu ile beraber endekslerin rekor tazelediği gözlemlendi.

 • 29 Kasım
  29 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa Analizi

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını bir miktar daha sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1880 direnç kademesine doğru genişleyeceğini ancak bu seviyeden satış baskısı ile karşılaşacağını belirtmek isteriz. ABD vergi reformunun ilerleme kaydedildiğine yönelik yapılan açıklamalar ile bu hafta içerisinde Senatoda onaylanacak olması Dolar lehine fiyatlamaları açığa çıkaracağını hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 29 Kasım
  29 Kasım 2017 Günlük Piyasa

  Küresel piyasalarda oldukça yoğun geçen haftanın ikinci işlem gününde ABD vergi reformu Senato Bütçe Komitesi’nden 11’e karşı 12 oy ile geçti. Bununla beraber Kuzey Kore’nin dün bir füze denemesi daha gerçekleştirdiği ve gerekli araştırmanın ABD tarafından yapılacağı açıklandı. Öte yandan yurt içi piyasalarda Türk Lirası’nın Reza Zarrab’ın tanıklık edeceğinin açıklanması ile değer kaybını sürdürdüğü gözlemlendi.

 • 28 Kasım
  28 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa

  Günün ilk yarısında ABD vergi reformunun bu hafta onaylanabileceğine yönelik haberler ile FED tarafında yaşanan gelişmeler ile aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında alıcılı ataklar göstereceğini belirtmek isteriz. Özellikle Almanya tarafında koalisyon hükümetin kurulabilmesi için gerekli adımların yavaş yavaş atılmaya başlanması paritenin yukarı yönlü seyrini 1.1910-1.1940 direnç kademelerine taşıyacağı düşünülmektedir.

 • 25 Kasım
  Dördüncül Piyasa Nedir?

  Sermaye piyasası, para piyasasından daha geniş olmakla birlikte pek çok zaman para piyasasını da içine almaktadır. Sermaye piyasasında yer almakta olan fonların el değiştirebilmesi için menkul kıymetlere ihtiyaç duyulmaktadır.