Ziraat Bankası Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

Ziraat bankasının temelleri olarak kabul edilen 'Memleket Sandıkları' 1863 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Memleket sandıkları zor durumda kaldığında yüksek faizle borç almak zorunda kalan çiftçilere destek amacıyla Mithat Paşa tarafından başlatılan bir uygulamaydı.

20 Kasım 1863 yılında Pirot Kasabasıda Memleket Sandıklarını kuran Mithat Paşa, ozamanlar Osmanlıya bağlı olan Yugoslavya'nın Niş şehrinde valiydi. Çiftçilerin düştükleri zor durumları farkeden Vali, imece usülünü mantığıyla kurduğu Memleket sandıklarından çiftçilere 3-12 ay vadeli kredi uygulamasını başlattı.

Uzun bir süre bu isimle hizmet eden banka daha sonra Ziraat Bankası ismini almıştır. 15 Ağustos 1888'de ismini alan banka aynı zamanda işleyişinde önemli yenilikler ve gelişmeler kaydetmiştir.

Ziraat Bankası Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve İkinci Dünya savaşında yaşanan tüm zorluklarda gerekli desteğini yapmıştır. Hazineye önemli destekler vermiş olan bankanın Kurtuluş Savaşı zamanında merkesi İstanbul'dan Ankara'ya taşınmıştır.

Savaş sonrasında da yeniden kalkınma amaçlı yapılan tüm çalışmalar için gerekli desteği vermiş olan Ziraat Bankası bugün de hizmet vermeye devam etmektedir.

Şu an da bir çok firmayı bünyesinde bulunduran banka, Yurtdışında ilk şubesini 1975 yılında açmıştır. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının artması ve yurdışında şube açılmasını gerekli kılmıştır.

Ziraat Bankası Amerika ve Avrupa da dahil olmak üzere yurt dışında bir çok şube açarak ve çağın teknolojisini sistemine entegre ederek yoluna devam etmektedir. Şu an ülkemizin önemli varlıkları arasında sayılmaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi