Volatilite Nedir?

Forex terimlerinden biri olan volatilite döviz çiftlerindeki dalgalanmaları gösteren bir birimdir.  Paritelerdeki dalgalanmaların hesaplanması yatırımcıların yatırımlarını değerlendirmesi açısından önemli bir yer tutuyor.

Sözlük anlamı oynaklık olan volatilite, piyasa parametreleri gibi herhangi bir rastgele değişkenin ortalaması etrafındaki dağılımın istatistiksel bir ölçümüdür.

Parite yükselişi ve alçalışı volatilite birimi ile hesaplanır. Parite fiyatı ne kadar çok değişirse yatırımdan kazanma imkanı daha çok artıyor.

Bir finansal enstrümanın zaman içindeki değişiminin, logaritmik getirilerin standart sapması ile ölçülmesi volatilitedir. Volitilite daha çok paritelerdeki dalgalanmaları gösteren bir birimdir. Hesaplama geçmiş 21, 42, 63, 126, 252 işlem günü için yapılır.

Fiyat dalgalanmaları ne kadar hızlı ve sürekli olursa volatilite o kadar yüksek demektir. Yani bir yatırımın fiyatındaki dalgalanmalar ne kadar çok olursa yatırımcının yatırım aracını değerlendirip kazanma imkanı o kadar yüksek demektir.

Açık bir volatilite, piyasada işlem gören bir türevin (özellikle bir opsiyonun) piyasa fiyatından türetilmiştir. Zamanla rasgele gelişen herhangi bir fonda oynaklığın karesi, her birinin tek bir zaman birimini oluşturan, sonsuz küçük dönemler üzerinden alınan sınırsız sayıda ani geri dönüş oranının toplamının varyansıdır.

Bir yatırımcı için volatilite biriminin yüksekliğinin önemi

Bir ticaret aracının fiyat oynaklığı bir portföydeki pozisyon büyüklüğünü gösterebilir. Sonrasında bir menkul kıymet satılarak kullanılacak nakitle bir açık pozisyon şansının yüksek olması anlamına gelir.

Fiyat dalgalanmaları, varlıkları ucuza satın almak ve aşırı pahalı olduğunda satmak için imkanlar sağlar.

Değişken oynaklığa sahip iki yatırım aracı aynı beklenen getiriyi sağlayabilir, ancak daha yüksek volatiliteye sahip enstrüman belli bir zaman periyodu boyunca değerlerde daha büyük dalgalanmalar gösterecektir.

Yüksek ve düşük oynaklık dönemleri yaşanmaktadır. Yani, bazı dönemlerde fiyatlar hızla yukarı ve aşağı doğru giderken, bazen neredeyse hiç hareket etmeyebilirler.

Fiyatlar hızla düştüğü dönemler genellikle fiyatların daha da düşmesi veya beklenmedik miktarda artması ile sonuçlanır. Ya da fiyatlar hızla yükseldiğinde daha da yükselebilir ya da alışılmadık bir düşüş gösterebilir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi