Varlık Fonu Neden Kuruldu?

Varlık Fonu, 50 milyon liralık bir sermaye ile kurulan ve fonlarda meydana gelen risklerin, getiri oranları ile birlikte dengelenerek kazanç sağlanması üzerine çalışmalarda bulunmaktadır.

Normal şartlar altında kamu kurumları başta olmak üzere birçok kurum için fon kontrolü yapılabileceği düşünülse de, parlamento tarafından yapılan sıkı denetimler ve bütçe kısıtlamaları nedeniyle, istenilen sonuçlara ulaşılamamaktadır. Bu durumdadn dolayı da, fonların Varlık Fonu üzerinden değerlendirilmesi yoluna gidilmektedir. Varlık fonu kurulma amacı hakkında merak edilen birçok durum olmasından dolayı, ilk olarak temel amaçtan söz etmemiz doğru olacaktır.

Varlık fonu, en basit hali ile yeni fonların kurulması ve yönetilmesi, aynı şekilde mevcut fonların da risk kontrolleri yapılarak değerlendirilmesi amacıyla çalışmalarda bulunmak için kurulmuştur. Kamuya ait varlıkların ekonomide daha işler hale getirilmesi, gelişim sağlanabilmesi için iç ve dış kaynak oluşturulması, büyük ölçekli iştirakçilere destek olmak ve piyasalardaki araç çeşitliliğini arttırmak üzere amaçları bulunmaktadır.

Anonim Şirketi olarak hizmet veren Türkiye Varlık Fonu, şirketlerin stratejik hedefleri, likidite sorunu, yapılan ihracatlar, borçlanma araç ve tutarları, yabancı yatırım araçlarının etkin bir şekilde kullanılması, kira ve gayrimenkul sertifikalarının denetlenmesi, emtia ve diğer yatırım araçlarının denetlenmesi üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Türkiye Varlık Fonu’nun bu kadar farklı ve önemli alanda alacağı kararlar ise, 26 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan bildiri ile mümkün olmaktadır. Bu bildiri ile birlikte tüm yetki Varlık Fonu’na devredilmiş bulunmaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi