Varlık Fonu İçeriğinde Ne Var?

Özelleştirmeden elde edilen gelirler ile fonların değerlendirilmesi ve ekonomik istikrarın sağlanabilmesi amacıyla kurulan Türkiye Varlık Fonu, 2017 yılında mevcut kaynaklarını son derece genişletti. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamaların ardından aydınlanan konuda, Borsa İstanbul, PTT ve Türk Hava Yolları gibi büyük kamu kuruluşlarının Türkiye Varlık Fonu’na aktarıldığı öğrenildi. Varlık Fonu’nun içeriğine baktığımız zaman, burada dahil edilen şirketlerin yönetimleri, işletme politikaları, büyüme stratejileri, yatırım kanalları, kullanılan yatırım araçları ve söz konusu kurum ve kuruluşlara ortaklık ile bağlı olanların ellerinde bulundurdukları haklara ilişkin konular yer almaktadır.

Varlık Fonu’nun içeriği hakkında biraz daha detaylı araştırma yaptığımız zaman, yurt içinde kamuya ait olan kurumların etkisini arttırmak ile iligli çalışmalar da yapıldığını görebiliriz. Bu kurumların tekrar ekonomiye kazandırılması, Türkiye ekonomisine yaptıkları katkının arttırılması, şirketlerin sermaye piyasalarında işlem yaparken daha çeşitli faaliyetlerde bulunmaları, dış yatırımların ve şirket hisselerine yönelik dış kaynakların gelişinin arttırılması da amaçlanmaktadır.

Şuan bakıldığı zaman Türkiye Varlık Fonu’nun sanki Türkiye Ekonomisi’ni kötüye götüreceği ya da Türkiye Ekonomisi’nin çok kötü bir halde olduğu ve bundan dolayı da bu fondan destek alınacağına yönelik açıklamaları sıkça görebiliriz. Fakat, TVF’nin amaçları ve uyguladığı politikalara baktığımız zaman, kötü gidişata son vermek amaçlı çalışmaların değil tam aksine iyi bir ekonominin daha üst seviyelere tırmanması amacıyla çalışmalarda bulunduğunu görmekteyiz.

Varlık Fonu Nasıl Çalışıyor?

Varlık Fonu’nun içeriğine baktığımız zaman, beş üye ve bir de yönetim kurulu başkanından oluşan kadro karşımıza çıkmaktadır.  Bu çekirdek kadro, karar alan ve kararları da uygulayan tek yetkili kurumdur. İşleyişinden önce kurulduğu güne baktığımız zaman, ham sermaye olarak ortaya konulan 50 milyon liranın,  Özelleştirme Fonu’ndan alındığını görebiliriz. Daha sonraları bu bütçeye sonradan dahil olan kurumlar ve şirketler de katkıda bulunmuştur.  Elde edilen sermaye ile birlikte yatırım piyasalarında değerlendirmeler yapılmakta ve özellikle de bütçe kısıtlamaları ile parlamentonun sıkı bir şekilde denetim altına aldıkları fon yönetimlerinin rahatlatıldığını görmekteyiz. Bundan dolayı Türkiye Varlık Fonu’na aktarılan kurum ya da kuruluşların, özelleştirme ile herhangi bir bağı bulunmamaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi