Varantlar Sözleşmesi

Varant, yatırımcılar için çok önemli bir konunun ana başlığını oluşturmaktadır. Finansal risk açısından değerlendirildiğinde oldukça riskli olan ve doğru şekilde değerlendirilmediğinde mutlaka olumsuzlukla sonuçlanan varant sözleşmesi, bir an içerisinde tüm paranızı kaybedeceğiniz gibi, yalnızca bir kere riske etmekle elinizde bulunan parayı dörde katlayabileceğiniz bir sözleşmedir.

Varant, vade sonu tarihi ile işlem görülen, borsada işlem gören sözleşme çeşitleridir. Bir varlığın ederinden önce piyasada satılması ya da alınması olarak yorumlanmaktadır. Bu varlığın ödemiş olduğunuz fiyattan daha yüksek çıkması halinde kar, daha düşük değerde çıkması halinde tüm varlığınızı kaybedecek kadar zarar elde edebilirsiniz.

Varant Sözleşmesi Kaç Çeşittir?

Varant sözleşmesi alım ve satım varantı olmak üzere başlıca iki grupta incelenebilmektedir. Alımda bir doğru orantı söz konusu iken satımda ters orantı olması elbette sizi şaşırtmayacaktır. Uluslar arası alanda yaşanan gelişmeler, vade süresinin dolması gibi pek çok unsur varant sözleşmenizden kaybedeceğiniz ya da kazanacağınız hususunda çok şeyi değiştirebilmektedir.

Vade sonunda, kazanıp kazanmadığınız belli olmakla birlikte, bu sözleşme gerçekten aşırı riskli olduğundan ve yatırımcı neredeyse tüm mal varlığını kaybedebilecek olduğundan önerilmemektedir. Vadenin sona erdiği gün varantın eder değeri de sona ermektedir. Kar ya da zarar oranları da buna göre belirlenmektedir. Yatırımcı varant üzerinden bir finansal işlem gerçekleştirecekse bu alanda mutlaka deneyimli ve dikkatli olmak zorundadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi