Türkiye Varlık Fonu Başkanı Kimdir?

Özelleştirmeler ile birlikte hayatımıza daha fazla dahil olmaya başlayan Türkiye Varlık Fonu, 2016 yılında kuruluşunu tamamlarken, ana sermayesi olan 50 milyon lirayı da, yine Özelleştirme Fonu’ndan elde etmiştir.

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi ve buraya bağlı olan şirket veya iştiraklerin, fon ve bunlara bağlı alt fonlarının değerlendirilmesi üzere hazırlanan 3 yıllık stratejik yatırım ve planlaması, Türkiye Varlık Fonu yönetim kurulu tarafından hazırlanarak Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Bakanlar Kurulu da bu plana onay verdi. Kamu kurumlarının büyük bir kısmının ve ülke ekonomisinde de söz sahibi olan kurumların Türkiye Varlık Fonu’na aktarılmasının ardından, birçok kişi tarafından bu kurumda görev alan kişiler ve tabiki de TVF Başkanı araştırılmaya başlandı.

Anonim şirket şeklinde kurulan bir fon olmasından dolayı, burada bir yönetim kurulu ve yönetim kurulu başkanı karşımıza çıkmaktadır. Türkiye Varlık Fonu’na öncülük eden ve Türkiye Varlık Fonu başkanı olan kişi ise Mehmet Bostan’dır. Daha önce çok fazla duyulmamış bir isim olmasına karşın, aldığı eğitim ve katkı sağladığı projeler ile oldukça başarılı bir kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. TVF Başkanı Mehmet Bostan, 1971 doğumludur ve İstanbul Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler bölümünde eğitim almıştır. Yüksek lisans eğitimini de İngilizce İşletme bölümünde tamamlayan Bostan, ilk görevine 1995 yılında başlamıştır.

Mehmet Bostan’ın 1995 yılında ilk görevi Denizbank’ta kurumsal bankacılık yetkilisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun beraberinde sırasıyla;

BNP Ak Dresdner Bank – Pazarlama Müdürü
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası – Banka Müdürü
Dresdner Bank – Türkiye Baştemsilcisi
Güneş Sigorta – Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
Vakıf Bankası – Vakıf Emeklilik Genel Müdürü
Turkcell – Turkcell Yönetim Kurulu Bağımsız Üye
Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan’ın yeteneklerine baktığımızda ise, ileri seviyede yabancı dil bilmesini söyleyebiliriz. Derin yabancı dil bilgisinden dolayı da dünya ekonomilerini yakından takip edebilmiş ve bu sayede de kariyerinde her zaman bir üst mevkiye gelmiştir. Mehmet Bostan’ın kariyerindeki kurumların tamamının ekonomi ve finansman alanında olmuş olması, Türkiye Varlık Fonu’nda da yönetim kurulu başkanı olmasında etkileyici olmuştur.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi