Türkiye Varlık Fonu’na Devredilen Kurum ve Şirketler

Geçtiğimiz günlerde televizyonlardan ve ekonomi bültenlerinden duyduğumuz varlık fonuna devredilen kurumlar ile ilgili, kişiler tarafından merak edilen onlarca konu bulunmaktadır. Türkiye Varlık Fonu’na devredilen kurum ve şirketlerin hangileri olduğu, bu kurumların hangi amaçla devredildiği ya da hisselerin ne kadarının devredildiği merak edilmektedir. Bu konuları esas alarak bir sıralama yapacak olursak; Türkiye Varlık Fonu’na devredilen kurum ve şirketler şunlardır.

Ziraat Bankası: Gücünü kamudan alan Ziraat Bankası’nın, Hazine’ye ait olan hisselerinin tamamı, TVF’ye devredilmiştir.

Türk Telekom: Türk Telekominikasyon AŞ’nin hisse senetlerinin %6,68’lik kısmı Hazine’ye aitti. Bu %6,68’lik hissenin tamamı TVF’ye devredildi.

Türk Hava Yolları: THY’nin hisselerinin %49,12’lik kısmı, Hazine tarafından devredildi.

Halkbank: Halkbank’a ait hisselerin %51,11’lik kısmı TVF’ye devredildi.

PTT: En köklü kamusal kuruluşlarımızdan olan PTT’nin, Hazine’ye ait olan hisselerinin tamamı Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

Milli Piyango ve At Yarışları: Hazine’ye ait hisselerin tamamı.

Borsa İstanbul: Diğer kurumlarda olduğu gibi Hazine’ye ait hisselerin tümü devredildi.

BOTAŞ: Hazine’de bulunan hisselerin tümü.

Türkiye Petrolleri: Hazine hisselerinin tamamı devredildi.

Türksat: Hazine’deki hisselerin tamamı devredildi.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur): Tamamı devredildi.

ETİ Maden İşletmeleri: Tamamı TVF’ye devredildi.

Türkiye Varlık Fonu’na devredilen kurum ve şirketlerden resmi bir açıklama ile ilan edilenler bunlardan ibarettir. Bu devir işlemlerinin bu kadar gündeme gelmesindeki nedenlerden birisi de, bazı kurum ve şirketlerin halka açık olmalarından kaynaklanmaktadır. Hisse senetlerinin arz edilmesi ile gerçekleşmiş olan bu durumda, Türk Hava Yolları, Halkbank ve Türk Telekom’a ait hisselerin olduğu görülmektedir.

Buna göre; Türk Hava Yolları’nın halka açıklık oranı %50,18, Halkbank’ın halka açıklık oranı %48,77 ve Türk Telekom’un halka açıklık oranı da %13,31’dir. Eleştirilerin büyük bir kısmı ekonominin adeta sıfırladığı yönünde olsa da, asıl açıklamalar bunun tam tersi şeklinde oldu. Yapılan açıklamalar ile, Türkiye Varlık Fonu’nun yapısının daha da güçlendirildiği, ekonominin kötü bir gidişat içerisinde olmadığı bilgilerine de yer verildi.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi