Türkiye İş Bankası Ne Zaman Kuruldu

Türkiye’nin en köklü banka kuruluşlarından birisi olan Türkiye İş Bankası, sunmuş olduğu hizmetlerin yanı sıra, kuruluşundaki zorluklar ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün katkıları ile kurulmuş olmasından dolayı çok daha fazla gündeme gelmektedir. Türkiye İş Bankası’nın kurulduğu döneme bakacak olursak; Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yılları karşımıza çıkacaktır.

Kurtuluş Savaşı sonrasında kurulmuş olan Türkiye İş Bankası için, resmi kayıtlara göre kuruluş tarihi 26 Ağustos 1924 olarak görülmektedir. Bu tarihe gidilecek olursak; İzmir İktisat Kongresi ve Türkiye’nin savaştan çıkması dolayısıyla ekonomik bir boşlukta olduğu görülecektir. Türkiye’nin finansman sağlama konusunda en güvendiği bankalardan birisi olan Türkiye İş Bankası, kurulduğu yıllarda nomil sermaye olarak tam bir milyon lira ile kurulmuştur.

Nominal sermayesinin nereden sağlandığı konusuna gelecek olursak; 250 bin liralık tutarın tamamen Mustafa Kemal Atatürk tarafından sağlandığı görülmektedir. O dönemki savaş masraflarının karşılanması adına Hindistan’da yaşayan müslümanlar, miktarı 500 bin liraya yakın bir yardımda bulunmuşlardı. Savaş giderleri olarak harcanan bu yardımlardan arta kalan 250 bin lira ise, doğrudan Atatürk’ün emri ile, Türkiye İş Bankası sermayesine katılmıştır.

Bankanın kurulduğu yıllarda başında olan ve müdür ünvanına sahip olan kişi ise, herkesin bildiği Celal Bayar’dır. Türkiye’deki tüm bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve ulusal tasarrufların da harekete geçirilmesi amacı ile kurulmuş olan banka, 26 Ağustos’tan günümüze kadar sürekli gelişmiş ve mevcut sermayesini de her gün biraz daha arttırmıştır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi