Tahvil Nedir?

Tahvil, konu ile alakalı olan pek çok kişinin bildiği gibi, bir çeşit borçlanma senedi olarak yorumlanabilmektedir. Kişiler tahvil sözleşmeleri yaparak bir yere borçlanmayı kabul etmektedir. Ancak bu durum yalnızca bireysel kişiler tarafından değil, şirketler ya da devletler tarafından da yapılmaktadır.

Tahvil bir sözleşme olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, artık borsada da değer gören tahviller, SPK’dan izin alınarak çıkarılmaktadır. Tahvil çıkartmak için mutlaka genel kurulun onayı alınmalıdır. Bu da çok basitçe, şirketlerin kendi başlarına tahvil çıkartamayacakları ve bu konuda kesinlikle kontrol altında olduklarını açığa çıkarmaktadır.

Çok sayıda tahvil çeşidi bulunmakta ve her birinin değerlendirilmesi ayrı şekilde yapılmaktadır. Tahviller ödeme yükümlüğü bulunan sözleşmeler olduğundan ötürü, tahvile imza atılacaksa mutlaka bu konuda detaylı bir araştırma ve incelemeden sonra yapılması gerekmektedir. İkramiyeli, Hamiline, Primli ve birçok tahvil türü bulunmaktadır. Bu tahvillerden her biri farklı bir işlem görmekte ve bu sebepten ötürü farklı isimler verilmektedir.

Tahvilin değeri de son derece önemlidir. Tahvilin satışa çıkarılması durumunda ya da çıkarılmaması durumunda çok sayıda işlem görmüş olduğundan dolayı tahvilin sahip olması gereken belirli özellikler bulunmaktadır. Bu da tahvilde fiyat ve değeri büyük ölçüde oluşturan unsurlar arasında yer almaktadır. Tahvilin önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Bu yüzden tahvil öncesi son derece iyi düşünülmesi ve buna uygun hareket edilmesi söz konusudur

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi