Tahvil Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar pek çok etkene bağlı olmakla birlikte borçlanma sözleşmeleri hazırlayabilmektedirler. Tahvil de kişinin borçlandığını ve daha sonra bu borcu ifade edeceğini anlatan belgeye verilen isimdir. Birçok tahvil turu bulunmakla birlikte sizin için tahvil türlerine hızlıca bir değinelim.

Devletler için tahvil: Bu tahvil türü hazine müsteşarlığı tarafından çıkarılmaktadır. Bilindiği üzere zaman zaman devletler de zor duruma girebilmektedir. Hal böyle olunca devletin toparlanması ve kalkınmasını sağlamak adına borçlanma sözleşmesi yapması gerekmektedir. Buna devlet tahvili adı verilmektedir.

Başabaş tahvil: İhraç edilen ürün bedeli ve nominal değerin birbirine eşit olması başabaş tahvilleri oluşturmaktadır. Bu türde ihraç edilen tahvilin nominal değerlerinde satışa sunulması gerekmektedir.

Primli tahvil: Sıklıkla kullanılan tahvil türlerinden birisi de primli tahvildir. Nominal değerinin altında satışa sunulan tahviller için bu isim verilmektedir. Bu yüzden de adı primli tahvil olarak yorumlanmaktadır.

İkramiyeli Tahvil: İkramiyeli tahvili de sıklıkla görebiliriz. Bu tahvil türünde oldukça fazla avantaj uygulanmaktadır. Kişinin borcunu daha çabuk ödeyebilmesi için yapılan çalışmalar sonrasında tahvile sahip olan kişiler için faiz yararı sağlanmaktadır. Birçok ülkede bunun dışında da çalışmalar yürütülürken, bizim ülkemizde yalnızca faiz değerine ilişkin çalışmalar yürütülebilmektedir.

Hamiline: En çok kullanılan tahvil türlerinden birisi hamiline tahvildir. Bu, oldukça fazla kullanılan tahvil türleri arasında yer almakta, isme yazılı bireysel tahvil olarak yorumlanabilmektedirler.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi