Swap İşlemleri Nedir?

Swap döviz alım satım işlemlerinin fiziksel teslimat olmadan gerçekleşmesini sağlamak için belirli bir zaman içinde herhangi iki finans ürününün aynı miktarda eş zamanlı olarak alınıp satılması yani takas edilme işlemidir.

Takas işlemi genelde nakit para üzerinden yapılır. Yatırımcılar işlemden kazanç olarak fiyat dalgalanmalarından yararlanır. Örneğin bankadan borç para alınır, alınan parayla dolar alınır sonrasında bankaya dolar mevduat hesabı olarak yatırılır.

Swap, finans araçları takas işlemi için her iki tarafın yaptığı sözleşme olarak da tanımlanabilir. Takas sözleşmesi: Takas sözleşmesi, önceden kararlaştırılmış hüküm ve koşullara göre başka bir para birimindeki nakit akışıyla bir döviz cinsinden nakit akışı sağlamak için iki taraf arasında yapılan bir sözleşmedir yani swap’tır.

Döviz Swapı, döviz kuru riski almadan başka bir para birimi cinsinden belirlenen ücretleri karşılamak için belirli bir para birimi tutarının kullanılmasını sağlar. Farklı para birimlerinde fon sağlayan şirketlerin bunları verimli bir şekilde yönetmesine izin verir.

Döviz takası, aynı miktar için eşzamanlı olarak yürütülerek birbirini dengeleyicidir. Döviz takaslarının en yaygın kullanımı, kurumların döviz bakiyelerini fonlamalarıdır.

İki şirketin de diğer ihtiyaçları olan bir para birimine sahip olması durumunda, vadeli döviz işlemleri gerçekleşir. Her iki taraf için de negatif döviz kuru riskini önler. Döviz spot işlemleri, üzerinde anlaşmaya varılan koşullar çerçevesinde vadeli döviz işlemlerine benzer. Bununla birlikte, yakın gelecekte, genellikle aynı hafta içinde, belirli bir tarih için planlanır.

Döviz takaslarının en yaygın kullanımı, kurumların döviz bakiyelerini fonlamalarıdır. Bir döviz işlemi tamamlandıktan sonra, para yatıran bir para biriminde pozitif ( uzun ) ve diğerinde negatif ( kısa ) pozisyonda kalır. Bu yabancı bakiyelerden dolayı gece faizini toplamak veya ödemek için, her günün sonunda kurumlar, herhangi bir yabancı bakiyeyi kapatıp ertesi gün yeniden kurarlar.

Her gece toplanan veya ödenen faiz, taşıma maliyeti olarak adlandırılır. Döviz yatırımcıları, bir döviz pozisyonunu ne kadar tuttuğunu günlük olarak ne kadar üreteceğini veya maliyeti olacağını kabaca bildiğinden, belirli esnaflar konur; Bunlara taşıma esnafı denir.

Şirketler ayrıca döviz riskinden kaçınmak için swap kullanmaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi