SPK Sınavına Kimler Başvurabilir?

SPK sınavı, sermaye piyasasında herhangi bir ünvan ile faaliyet gösteren çalışanların, mesleki konularına ne kadar hakim oldukları, yeterlilik düzeyleri, tecrübeleri ve bilgilerine yönelik değerlendirmeleri esas alan ve başarılı olan kişilere de lisans verilmesi ile tamamlanan bir sınav sürecidir. Lisanslama faaliyetleri, ihtisas alanlarına göre birbirinden farklı şekilde verilmektedir.

Özellikle ekonomi alanında yükselmek isteyen ve yeteneklerini de tescillemek isteyen kişilerin başvuruda bulundukları SPK sınavı, Sermaye Piyasası Lisanslama ve Eğitim Kuruluşu Anonim Şirketi yani SPL tarafından hazırlanmaktadır.

Her yıl üç kez düzenlenen bu sınav, Anadolu Üniversitesi işbirliği ile hazırlanmakta ve internet üerinden de adayların başvuruları kabul edilmektedir.

SPK Sınavına Kimler Başvuru Yapabilir?

SPK sınavına kimler başvurabilir ya da hangi kesimlerin bu sınava girmesinin yararlı olacağı konusunda merak ve endişeleri olan kişiler için şu sıralamayı yapabiliriz.

Hisse senedi piyasasında işlem yapan ya da aracı kurum olarak görev alan bir şirkette çalışan müşteri temsilcileri.

Repo, ters repo ya da Sabit getirili sermaye piyasası araçlarına konu olan bir şirkette faaliyet gösteren müşteri temsilcisi.

Yatırım fonlarında ilerleme kat etmiş müşteri temsilcisi.

Aracı kurum olarak işlem yapan banka şubelerinde çalışan kişiler.

Katılım bankalarında acentelik yapmakta olan kişiler.

Seans salonlarında yapılan hisse senedi alım ve satımlarını kontrol eden müşteri temsilcileri.

Bankalarda ya da sigorta şirketlerinde faaliyet gösteren ve call center (çağrı merkezi) bölümünde faaliyet gösteren çalışanlar.

Banka ya da aracı kurumlarda hisse senedi alım ya da satımlarından sorumlu müşteri temsilcisi.
Takas operasyon sorumlusu olan kişiler.

SPK Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

SPK sınavı başvuru şartları şu şekilde açıklanmıştır.

Sınavlar her yıl üç kez, Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında yapılacaktır.

Sınav konularını içeren modül notlarında başarılı olunabilmesi için 100 üzerinden 60 puan alınması veya aritmetik ortalamanın 70 seviyesinin altında olmaması gerekir.

İkinci maddedeki şart tamamlanmıyorsa adaylar yükseltme sınavına girebilir. Bu durumda son girilen sınavdan elde edilen sonuç geçerlidir.

Başarısız olan kişiler için herhangi bir sınav kısıtlama miktarı bulunmamaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi