Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon, ekonomide oldukça önemli bir duruma tekabül eder. Spekülasyon yaratmak deyimi, döviz kurlarına bağlı olarak geleceğe yönelik bir piyasa beklentisi içerisinde bulunmak, sonrasında riziko değerlerini yükseltmek ve elinizde bulunan değerliyi satmak olarak yorumlanabilir. Spekülasyonun bir nevi kumar olduğunu da söylemek mümkündür. Zira elinizdeki her şeyi satabilir, sıfır lirayla da kalabilirsiniz.

Spekülatör, spekülasyon gerçekleştiren kişiye verilen isimdir. Diğer bir deyişle, çok yüksek risk alarak finansal işlem yapan yatırımcı olduğu da ileri sürülebilir. Spekülasyonlar ile beraber çoğu kişi kaybederken, buradan kazanılan paranın bir hayli çok olduğunu da söylemek mümkün olacaktır.

Spekülasyon Kazandırır mı?

Spekülasyon tahminleri gerçekleşmesi halinde yatırımcısına daha önce görülmemiş bir kar getirebilir. Ancak kaybedilmesi halinde –ki çoğu zaman spekülatörler elindekileri kaybetmektedirler- bu durumda elinizde mal varlığı kalmayışına da sebep olabilmektedir. Dolayısı ile ekonomi uzmanlarının ya da ekonomi tahmincilerinin yatırıma yönelik önerileri arasında spekülasyonlar bulunmamaktadır.

Riziko yüklenmek, burada spekülatörün yaptığı temel faaliyetler arasındadır. Kısa vadede ya da uzun vadede geleceğe yönelik tahminlerde bulunan yatırımcı, örneğin Euro para birimine dönük bir tahminde bulunduysa ve rizikoda bulunduysa, herhangi bir yükselme yaşanması halinde, yatırımcının ciddi bir gelir elde edeceğini söylemek mümkündür. Ancak aksi bir durum olması halinde spekülatör bundan çok ciddi zarar elde edecektir. Ekonomide bu, gerçekten çok ciddi bir durum yaratabilmektedir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi