Sermaye Piyasalarında Suç Sayılan Faaliyetler

Hukuk hayatımızın her alanında yer etmiştir. Ekonomi alanında da dikkat edilmesi gereken ve asla yapılmaması gereken belirli kurallar koyulmuştur. Sermaye piyasalarında neyin suç olduğu ve bu piyasaların içindeyken nelerden kaçınılması gerektiği pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Sermaye Piyasalarında Suçlar

Bilgiyi kötü niyetli kullanmak: Sermaye piyasalarında pek çok kişi fikir beyanında bulunmaktadır. Bilindiği üzere bu piyasa son derece kazançlı olmakla birlikte, kişilerin herhangi bir ortamda diğer kişilerin piyasalar ile ilgili düşüncelerini etkilemesi, bu düşünceler ile fikirlerini değiştirmesi ve kişileri herhangi bir alana yönlendirmesi bilgi suiistimali olarak yorumlanabilmektedir. Bundan mutlaka uzak durulması gerekmektedir.

Dolandırıcılık: Pek çok kişinin bildiği gibi dolandırıcılık çok kapsamlı bir suçtur ve kimse bu durum ile karşı karşıya kalmayı istemez. Sermaye piyasalarında suç unsuru barındıran bu durumda kişiler ortaya yalan bilgiler sunmaktadırlar. Piyasada yapmış oldukları bu yalan bilgiler ile çokça kar eden bu kişiler bir nevi dolandırıcılık faaliyeti işlemiş olurlar ve bu davranışları iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası almaktadırlar.

Usulsüzlük: Kişileri yönlendirme, farkında olmadan da olsa kararlarını değiştirme ve onlara herhangi bir öneride bulunma usulsüzlük suçunun kapsamına girmektedir. Bundan kesinlikle kaçınmalı, kötü niyetimiz olmasa dahi kesinlikle kimseye yatırım tavsiyesinde bulunmamalıdır. Bu durum da sermaye piyasalarında suç sayılmakta, dolayısı ile mutlaka durumdan kaçınılmalıdır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi