Piyasalarda Noel Durgunluğu

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi hristiyanların bayram olarak kutlamış oldukları Noel bugün itibari ile başlamış bulunuyor ve bugün dünya genelinde forex işlem platformları kapalı idi ancak bazıları yüksek marj koyarak yine kullanıcılarına işlem yaptırmaya devam ettiler. Türkiye'de de bazı firmalarda aynı şekilde müşterilerine fiyat sağlarken bir çoğu ise fiyat sağlamamaktaydı . 

Bu gece ise piyasaların normal haline dönmese de tüm aracı kurumlar tarafından normal işleyişine döneceği beklenmekte. Bu nedenle de bugün açık olan fiyatlamalara nazaran bir miktar marj kapanması olsa da yine de sığ piyasa da dinamik spread ile işlem yaptıran firmalarda işlem açıp kapatırken marjlara dikkat etmekte fayda var.

Küresel varlık fiyatlarında Noel tatili nedeni ile düşük işlem hacminin devam etmesi beklenirken, Noel sonrası şüphesiz en Trump hikayesini ve etkisini tartışmayı sürdüreceğimiz bir döneme girmiş olacağız.

 


Basit olarak Fed ve Trump etkisini belirtmek gerekirse,

Abd Başkanlık seçimleri sonrasında büyük bir sürprizle Abd nin yeni başkanı olmaya hak kazanan Donald Trump piyasalara ve fiyatlamalara da damgasını vurdu ve önümüzdeki bir kaç ay içinde de vurmaya devam edecek görüntüsü çizmektedir. Alt yapı harcamaları ve vergi indirimlerini kapsayan olası mali politikalarının devreye girmesi toparlanma sürecinde olan Abd ekonomisine pozitif olarak yansıyacak ve enflasyonu da yukarı yönlü olarak tetikleyeceğinden Fed in yeni faiz arttırımlarını destekleyecek ortam oluşması muhtemel gibi görünse de, piyasanın yaşanacaklardan ne kadar hoşnut olup olmayacağı önem kazanacaktır.

Enflasyon devreye girince Fed’in para politikasında önemli değişiklikler olması beklenebilir.

2016 yılının Aralık ayında gerçekleşen kritik Fed toplantısında 25 baz puan faiz artırımı piyasa katılımcılarının beklentisinde gerçekleşirken, 2017 yılına ait 2 adet faiz artırım beklentisi 3 adet olarak yukarı yönlü güncellenmişti

Trump söylediklerini gerçekleştirebilirse ABD ekonomisinden ciddi anlamda ivme kazanmasına bağlı olarak enflasyon tetiklenmesi görülmesi bekleniyor. Bu da Fed in koymuş olduğu 3 faiz arttırımı politikasını destekleyecek nitelikte olacak hatta daha fazlasını yapabilme şansı da tanıyabilecektir. Ancak Trump ın vadettiklerini ne kadar gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği ve piyasanın yapılanlardan ne anlayacağı da çok önemli olacaktır. Yine siyasi anlamda özellikle Rusya ve Suriye politikaları ile ilgili izleyeceği yolda yine fiyatlamalar açısından önemli olacağı gibi Suriye ile ilgili vereceği kararlar ülkemizi  ve ülkemiz para birimi TL yi de yakından etkileyecektir.

Bu noktada Fed bu konuyu tam olarak öngöremediği ve gelişmelere bağlı olarak faiz artırım sürecinden bulunacağı için 2017 yılı toplantılarının önemi 2016 yılından daha fazla olması beklenebilir.

Son olarak Trump ın resmi olarak 20 Ocak 2017 tarihinde göre başlayacak. Trump ın başkanlığında ki Abd de Fed’in ilk toplantısı 1 Şubat 2017 tarihinde olacak . Trump’ın resmi göreve başlama süresi ile Fed toplantı tarihi dikkate alındığında mali politikaları ivedi olarak devreye sokması ve Fed’in para politikasını etkileme ihtimalide ilk etapda zayıf olabilir. Önümüzdeki günlerde daha detaylı analizlerle yine para piyasalarını konuşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

GBP
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) İngiliz Sterlini spekülatif net pozisyonla
Şimdi: 23,8K | Tahmin: - | Önceki: 8,0K
USD
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Ham petrol spekülatif net pozisyonlar
Şimdi: 703,7K | Tahmin: - | Önceki: 668,5K
USD
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Altın spekülatif net pozisyonlar
Şimdi: 148,7K | Tahmin: - | Önceki: 167,9K
USD
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) S&P 500 spekülatif net pozisyonlar
Şimdi: -8,2K | Tahmin: - | Önceki: 122,1K
AUD
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Avustralya Doları spekülatif net pozisyonl
Şimdi: 17,9K | Tahmin: - | Önceki: -0,8K
JPY
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Japon Yeni spekülatif net pozisyonlar
Şimdi: -22,0K | Tahmin: - | Önceki: -79,5K
RUB
22:30
Emtia Vadeli İşlemler Ticareti Komisyonu (CFTC) Rus Rublesi
Şimdi: 18,6K | Tahmin: - | Önceki: 22,0K
EUR
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Euro spekülatif net pozisyonlar
Şimdi: 132,7K | Tahmin: - | Önceki: 146,4K