Piyasa Emri Nedir?

Forex piyasasında işlem yaparken fiyat ele alınmadan sadece nicelik belirtilerek sisteme girilen emirlerdir. Diğer kısımdaki en iyi ücretli emirlerle eşleşerek işleme dönüşmektedirler. Karşı tarafta sizin emrinizin eşleşeceği hiçbir emir bulunmuyorsa otomatik olarak iptal edilmektedirler. Tek fiyat yöntemi içerisinde emir toplama kademesinde girilen piyasa emirleri, eşleştirme başlayana dek emir defterinde kayıtlı olarak bekletilmektedir ve eşleştirme başladığında işleme dönüşmektedir.

Eşleştirme sağlanmadıktan sonra işleme dönüşmeyen piyasa emirleri gösterimin işlem bölümüne aktarılmayarak iptal edilmektedir. En fazla 3.000.000 TL sınırına tabi bulunmaktadır. Bu sınır ise en son verilen emir ile yapılan işlem fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır. Eğer son işlem fiyatı bulunmuyorsa bir önceki kapanış fiyatına bakılmaktadır. Her iki hesap değişkeni bulunmadığı durumda ise manuel olarak Borsa tarafından girilmesi beklenen bir fiyat var ise ona bakılmaktadır yoksa emri verilen işlem olana kadar sistem tarafından piyasa emri girilmesine izin verilmemektedir.

Borsada verdiğiniz piyasa emirleri iki kademede piyasaya ulaştırılmaktadır. Sizin, yatırım aracını almak için vermiş olduğunuz emir, yatırımınızı aracı kuruma ulaştırılmaktadır. Yatırım aracını almak için vermiş olduğunuz bu emir, müşteri emri olarak kabul görmektedir ve aracı kurum sizin için bu müşteri emrini borsaya iletmekle yükümlüdür. Emirlerinizi borsaya yatırım yapmak için seçmiş olduğunuz aracı kurumunuz ulaştırdığı için rahatlıkla güvenebileceğiniz bir kurum seçmiş olmanız büyük önem arz etmektedir.

Aracı kurumun sizden almış olduğu emri, borsaya uygun ve düzgün bir şekle getirdikten sonra borsa emrine dönüşmektedir. Verdiğiniz emir doğrultusunda yapmak istediğiniz işlemin aşamaları bu şekilde gerçekleşmektedir ve borsa üzerinde alım – satım emirlerinin birbiriyle eşleşmesi durumu sonucunda yaptığınız yatırım hesabınıza yansıtılmaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi