Piyasa Balonları Nasıl Oluşur?

Piyasada balon olup olmadığı, ekonomi ile ilgili olan kişilerin ve yatırımcıların sık sık sorduğu soruların başında gelmektedir. Borsa ile birlikte, piyasada düzenli olarak balonlar görülmeye başlamış, bu balonlar da yatırımcıyı doğrudan ilgilendiren bir durum oluşturmuştur.

30 senede bir piyasada balonlar oluştuğu görülmektedir. Piyasa balonları, piyasalarda meydana gelen ani değişimleri ve bu ani değişimler sonrası piyasanın çökmesini ifade etmektedir. Ülke ekonomisinde de doğrudan etkili olan piyasa balonları, yatırımcılar tarafından düzenli olarak takip edilmektedir.

Piyasa Balonları Neden Oluşur?

Piyasa balonları doğrudan dünyayı etkileyecek herhangi bir durum altında ortaya çıkabilir. Özellikle teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, piyasada doğrudan bir çöküşe ya da ani sıçramaya neden olabilmektedirler. Kolay borçlanma imkanları da balonların görülmesinin önündeki en önemli sebepler arasında bulunmaktadır. Piyasada bilgisizliğin hakim olması da tahmin edilebileceği üzere doğrudan bir çöküş meydana getirebilmektedir.

Yatırımcıların bu balonları takip etmesi ve buna göre önlem alması önerilen detaylar arasında yer almaktadır. Piyasa balonları doğru şekilde takip edildiğinde, çöküşler kolay bir şekilde aşılabilmektedir. Deneyimsizlik piyasada hakim olsa da bu durum aşılabilmektedir.
Piyasa balonları uzun bir süre alabilir, bu sıçrama çoğu kişi için ekonomik anlamda olumsuz bir duruma tekabül etmektedir. Balonlara hazırlıksız yakalanmamak için mutlaka iyi şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Böylece ekonomik olarak daha iyi bir durumda olabilirsiniz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi