Piyasa Analizinde Kullanılan Envelope İndikatörü

Forekste birçok indikatör bulunmaktadır. Bunlardan birisi ve en çok kullanılanı olan Envelope indikatörü Bollinger bantları ile benzer tarafları bulunan ama ona göre daha basit hesaplama ve oluşturma sistemi olan bir indikatördür. Piyasa analizlerinde Envelope indikatörü bantlar hareketli ortalamaya bakılarak aşağı ve yukarı yönlü az miktarda ve belli oranlarda kaydırılması ile öğrenilir.

Envelope indikatörü ile piyasa analizi yaparken en önemli nokta periyotlar ve aşağı ve yukarı yönde ne kadar miktar kaydırma yapılması gerektiği konusudur. Bu kaydırmaları yaparken, senetlerde fiyat hareketliliği ne seviyede olduğuna bakılması gerekir. Eğer fiyat hareketliliği çok az ise az bir kaydırma analiz için yeterli olacaktır. Ama senetlerdeki fiyat hareketliliği çok fazla ise, o zaman daha büyük kaydırma yapılarak analiz yapılması gerekmektedir.

Diğer bir olay ise periyotlardır. Eğer hareketli ortalama periyoduna bakacaksak, Bollinger bantlarında olduğu gibi. Senetlerde fiyat hareketliliği az ise daha küçük periyotlarda, eğer fiyat hareketliliği fazla ise o zaman daha büyük periyotlarda analiz yapabiliriz.

Envelope indikatörü ile piyasa analizini daha da açacak olursak, periyotlar arasında alt ve üst bantlara bakarak işlem yapmalıyız. İndikatörde eğer piyasa alt banda değmeye başlarsa, mutlaka yukarı yönlü hareket olacak gözüyle bakılır. Yani bu durum alım yapma uyarısıdır. Eğer piyasa üst banda doğru yönelerek, oraya değerse, o zaman bu bize satış yapma işareti vermektedir. Bu şekilde bizde kendi grafiklerimizi yorumlayarak envelope indikatörünü kullanabiliriz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi