Petrol fiyatları neye göre değişir?

Petrol fiyatları dünya üzerindeki belirli ekonomik faktörlere göre değişmektedir. Bildiğiniz gibi dünya da petrol üreten ve petrol alan ülkeler vardır. Onların alım gücü ve ya aralarındaki rekabet düzeyi de petrolün fiyatını belirleyici etkendir.

Ayrıca petrolün fiyatlandırılmasında dünya üzerindeki petrole dönük arz faktörü dışında petrolün içindeki yoğunluk miktarı ve kükürt oranına da dikkat edilmektedir. Petrolün ağır ve ya hafif olarak adlandırılmasında en önemli etken ise “gravite”sidir. Ham petrolün içindeki oranlara göre de ağır olması dolayısı ile satılan petroller genel de hafif petroller olmaktadır. Katma değer olarak nitelendirilen beyaz ürünler içinde daha azdır.

Petrol içindeki kükürt oranına göre ise petrolün tarifi acı ya da tatlı olarak değişmektedir. Kükürt oranı ne kadar çok fazla olur ise acı petrol ve kükürt oranı ne kadar az olur ise tatlı ve ya hafif petrol olarak adlandırılmaktadır.

Petrol içindeki kükürt oranı maliyeti açısından da önemli bir noktadır. Bildiğiniz üzere bir malın maliyeti o malın satış fiyatını doğrudan belirleyen faktörlerden birisidir. Petrol içindeki kükürt miktarı ne kadar az ise petrolü işleme maliyeti de bir o kadar az oluyor. Bu durumun ise maliyet açısından petrolün dışarıya satım fiyatını belirlemektedir. Petrol olarak dışarıya satım miktarı bir diğer etken de ise rekabet ve ihale usulüne göre de değişmektedir. Başka bir ülke ile anlaşılan fiyat ile diğer ihraç eden ülke ile anlaşılan fiyat farklılık gösterebilir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi