Pariteden Nasıl Para Kazanılır?

Ülkelerin para birimlerinin birbiri karşısındaki değerini gösteren parite, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ile farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılık döviz yatırımcısına para kazandırabilmektedir.

Parite sürekli sabit kalan bir değer olsaydı bu durumda pariteden para kazanma imkanı olmazdı. Fakat her zaman olduğu gibi günümüzde de parite hiçbir para birimi için sabit kalmamaktadır. Bunun nedeni bir ülkede yaşanan olumlu ve olumsuz; siyasi, sosyal ya da ekonomik gelişmelerin o ülkenin para biriminin değerini küresel piyasalar nezdinde aşağıya ya da yukarıya çekebilecek şekilde etkileyebilmesidir.

Ülkelerin para birimlerinin birbirleri karşısındaki değerinin ifadesi olan parite genel olarak majör ve minör olarak iki guruba ayrılmaktadır. Majör pariteler daha çok ekonomik açıdan gelişmiş sayılan ülkelerin para birimlerinin birbirleri karşısındaki değerlerini gösteren paritelerdir. Bunlar; USD/JPY, EUR/USD, AUD/USD, GBP/USD, EUR/JPY, USD/CAD, USD/CHF ve EUR/GBP olmak üzere sekiz tanedir.

Minör pariteler ise majör ve minör para birimlerinin karşılaştırılmasından oluşan paritelere denmektedir. Yani yukarıdaki para birimlerinden birinin ekonomik açıdan daha az gelişmiş bir ülkenin para birimi karşısındaki değerini gösteren paritelerdir. Buna bir örnek verecek olursak EUR/TRY minör bir paritedir ve AB'nin para birimi olan EUR karşında Türk lirasının değerini verir.

Paritelerden para kazanabilmek için her şeyden önce majör ve minör paritelerdeki dalgalanmalarını her gün takip etmek gerekir. Böyle bir yatırım içindeysek piyasalardan ve ülkelerdeki siyasi, ekonomik gelişmelerden haberdar olmalıyız. Eskiden olduğu gibi artık döviz bürolarına gitmemize gerek kalmadan anlık olarak alım ve satım işlemlerini yapabilmekteyiz. Anlık işlem yapma imkanı daha fazla kar elde etmemizi sağlayan bir olanaktır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi