Parite Hesaplamanın Kolay Yöntemleri

Parite hesaplama finans piyasalarındaki tabir ile bir kotasyon işlemidir. Kotasyonun Türkçe ‘deki anlamı ise saptama veya belirleme olarak bazı kaynaklarda geçmektedir. Örneğin Amerikan Doları – Euro kotasyonu, 1 Amerikan Dolarının kaç Euro olduğunu göstermektedir. Bu kotasyonda sol taraf “temel döviz” ismini alır iken sağ taraf ise “değişken döviz” ve “karşı döviz” isimlerini almaktadır.

Dünya piyasalarında genellikle takip edilen önemli pariteler ise şu şekildedir; Euro/Dolar, Sterlin/Dolar, İsviçre Frangı/Dolar, Yen/Dolar, Yuan/Dolar şeklinde sıralanabilmektedir. Türkiye için önemli olabilecek bir parite arıyorsak bu elbet ki tüm Dünya içinde önemli olabilen Euro/Dolar paritesidir. Türkiye ihracatının büyük bir kısmı Euro ile işlem sürdürürken, ithalat kısmı ise genellikle Dolar üzerinden yapılmaktadır.

Bu parite incelenirken Dolar’ın zayıflaması Türkiye’nin dış ticaret açığını küçülteceğinden ülkemiz için yararlı bir durum olacaktır. Pariteler temel döviz kısmındaki para biriminden farklı bir ülkenin değişken döviz veya karşı döviz tarafında bulunan para birimine oranlanmasıdır. Eğer 1 Doları 3 TL ve 1 Euro’yu ise 4 TL den ele alacak olursak; Euro – TL paritesi 4/1 = 4 olurken, Dolar – Euro paritesi ise 3/4 = 0.75 olmaktadır.

Örnekten de anlaşılacağı üzere parite hesabı temel döviz tarafındaki para biriminin, değişken döviz tarafındaki para biriminin değerine bölünmesinden bulunmaktadır ve anlaşılacağı üzere oldukça kolay bir işlemdir. Bu işlemi Forex piyasasında üzerinde işlem yapmayı amaçladığınız herhangi bir döviz çifti veya paritesi üzerinde uygulayabilirsiniz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi