Para Birimlerinin Değeri Nasıl Belirlenir?

Para birimleri çapraz işlem ile beraber belirlenen, ülkelerin ekonomik ya da siyasi durumları ile doğrudan ilişkili olan değerlerdir. Para birimleri bir ülkenin ekonomisini yükseltmesi durumunda diğer paralar karşısında değer kazanmaktadır. Kısaca ekonomik olarak ağır basan ülkenin para biriminin diğer para birimleri karşısında çok daha yükseldiğini söylemek mümkün olacaktır.

Günümüz şartları ile kıyaslandığında Amerikan para biriminin diğer paralar karşısında çok daha yüksek olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Zira Amerika ekonomik olarak çok güçlü bir ülke olmakla beraber birçok piyasaya da hakimdir. Bununla birlikte İngiliz sterlini ve Euro da değeri çok yüksek olan para birimleri arasında yer almaktadır.

Ülkelerde para birimlerinin değişiklik göstermesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Ülkenin ekonomik olarak çalkantılı bir döneme girmesi, siyasi açıdan kötü bir dönem içerisinde olması ve bunun gibi pek çok unsur doğrudan ekonomik açıdan parayı kötü etkilemektedir. Para birimlerinin değeri düşebileceği gibi, ülke içerisinde bulunduğu mali krizden hızlı şekilde yükselirse bu durumda para biriminin diğer paralar karşısındaki gücünün de artacağını söylemek mümkün olacaktır.

Para birimlerinin değeri birbirleri ile ilişkili birçok formüle göre hesaplanmaktadır. Para çapraz işleme birbiri karşısında sürekli para kaybetmektedir. Buna parite yani oran adı verilmektedir. Borsada da sık sık Euro ve Dolar arasındaki parite farkı hesaplanmakta ve buna göre yatırım yapılmaktadır

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi