Para Basmak Kimin Görevi

Alışveriş yaparken kullanmış olduğumuz banknotların nasıl ve neye göre basıldığı, milyonlarca vatandaşımız tarafından merak edilmektedir. Para basmak kimin görevi konusunu araştıran kişilerin karşısına, bu görevi anayasadan alan Merkez Bankası çıkacaktır. Çünkü, ülkemizdeki para ve faiz piyasalarının kontrolü tamamen Merkez Bankası’na aittir.
Merkez Bankası para basma görevini elinde bulundururken, ihtiyaçlara ya da kullanımın artması için dilediği şekilde para basamamaktadır.

Geçtiğimiz yıllara baktığımız zaman, ülkelerin merkez bankalarının çok sayıda para basıp döviz piyasalarında dalgalanmalara sebep olmaması ve ülkelerin para birimlerinin değerlerinin de korunması amacıyla, basılan her birim para için altın teminatı ayırdıkları görülmektedir. Günümüzde ise bu durum tamamen ortadan kalkmıştır.

Merkez Bankası şimdiki dönemde para basarken, ülkedeki resmi verilere göre hareket etmektedir. Örnek verecek olursak; enflasyon gibi bir verinin yükselmesi durumunda, piyasada işleyişin artması ve piyasaların tekrar denge noktasına gelmesi için para basma yoluna gidebilecektir. Ayrıca, harcamaların kısılmasını istediği anlarda da, kişileri tasarrufa teşvik etmek için faiz politikalarını uygulayacaktır.

Merkez Bankası’nın burada yapacağı işlem piyasaya bono gibi borçlanma yöntemleri ile kıymetli evrak sunmak ve kişilere faiz getirisi sağlamaktır. Merkez Bankası’nın para basma yetkisi ile birlikte piyasaları dengeye getirmek için kullandığı bu para politikası araçları, her zaman için olumlu sonuçlar doğurmasa da, büyük bir yetkiyi elinde bulunduran Merkez Bankası, para basma limitini değiştirerek piyasayı kontrol altına alabilmektedir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi