Özel Kapsamlı TÜFE Göstergeler

Özel Kapsamlı TÜFE Göstergeler

Fiyatların genel düzeyinin sürekli olarak yükselmesine enflasyon denilmektedir ve enflasyon paranın satın alma gücünde yaşanacak olan düşüşlere neden olmaktadır.

Enflasyon oranı fiyatların genel düzeylerinde zamanın belirli bir bölümünde yaşanacak olan artış yönlü değişmedir. Ekim ayındaki fiyatlara bakarak Eylül ayında enflasyonda %1 artış görüldü denildiğinde buradan anlaşılacak olan en önemli nokta TÜFE’ de değişim yaşanmasıdır.

Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinin elde edilebilmesi için TÜFE’den bazı alt kalemlerin çıkartılmasının ardından ulaşılan endekslerden oluşan göstergelerdir. Göstergelerden para politikasında uygulanmakta olan politikaların etkinliğini ölçebilmek için TÜFE’den bu politikaların dışında kalan kalemlerin çıkartılması gerekmektedir. Ancak enflasyona gelmekte olan şoklar nedeni ile farklı nitelikte olabileceği gibi tek bir çekirdek enflasyonunun göstergesinin para politikası denetiminde olmayan diğer unsurları dışlama olasılığı son derece düşüktür.

Bu yüzden çekirdek niteliğinde değerlendirilmekte olan tek bir gösterge yerine farklı göstergelerinde TÜFE’de yaşanan şoklardan ayrıştırılabilmesi için yardımcı olabilecek şekilde belirlenmekte olan özel kapsamlı göstergelerdir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi