Manipülasyon Nedir?

Birçok yerde sıklıkla adını duymuş olduğumuz manipülasyon, ekonomide de pek çok kişinin sıklıkla denediği durumlar arasında yer almaktadır. Tamamı ile tehlikeli olan, borsada ve piyasalarda kötü niyetli olan bir durumdur. Ekonomide manipüleye gitmek, aynı zamanda bir suçtur.

Dolayısı ile mutlaka bundan uzak durulması, riski daha az, güvenli ve suç olmayan yöntemler tercih edilmesi önerilmektedir. Kişiler manipülasyon yaparken borsada yok olanı var şeklinde göstermektedir. Bu bir nevi yalan olarak düşünülebilir. Dolayısı ile çok kişinin para kaybetmesine neden olabilirsiniz.

Manipüle eden kişi, kelime anlamını da dikkate alırsak, yok olan bir durumu varmış gibi göstermek, bu durumdan da bir fayda etmek olarak düşünülebilir. Ekonomide de kişiler manipülasyon yaparak kar sağlamaktadırlar. Bu öncelikle bir suç arkasından da haksız kazanç oluşturmaktadır. Özellikle borsa oynayacaksanız ya da herhangi bir yere yatırım yapacaksanız, internet üzerinden, yazılı ya da doğrudan sözlü olarak kişileri herhangi bir borsaya ya da yatırıma yönlendirmek manipülasyonun kendisini oluşturmaktadır.

Dolayısı ile bundan mutlaka uzak durulmalıdır. Kişiler zaman zaman istemeden de olsa manipüleye gidebilmektedir. Dolayısı ile özellikle sosyal medyada ya da bu gibi mecralarda kişileri ekonomi konusunda yönlendirici tutum ve davranışlardan uzak durulması gerekmektedir. Manipülasyon spekülasyon ile karıştırılsa da ikisi kesinlikle aynı anlamı karşılamaz. Manipülasyondan ve bununla ilgili her şeyden mutlaka uzak durulması gerekmektedir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

USD
19:00
Ham Petrol Stokları
Şimdi: -6,861M | Tahmin: -3,536M | Önceki: -4,948M
USD
19:00
Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları
Şimdi: -4,184M | Tahmin: - | Önceki: -2,395M