MACD İndikatörü Özellikleri

Yatırımcılar için önemli unsurların başında gelen ekonomik terimlerden birisi de MACD indikatörü olarak yorumlanabilir. Bu tanım hareketli ortalamayı ifade eden ve yakınlaşma ile uzaklaşma değerlerine bağlı olarak çeşitli hesaplamaların yapıldığı bir sistem olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Analiz yaparken önemli ölçütler arasında gösterilen bu indikatör alım satım yapan kişilerin sıklıkla incelediği, oldukça güvenli olduğu bilinen analiz yöntemleri arasında yer almaktadır. MACD orijinal ismi ile Moving Average Convergence Divergence olarak isimlendirilebilmektedir.

Bu değer, alım satım yapacak kişiler için çok ciddi sonuçlar vermiş olduğundan dolayı ekonomide özel bir yere sahiptir. MACD indikatörü gün içerisinde pek çok kişinin değerini takip ettiği ve hemen bunun sonrasında alım satım işlemleri gerçekleştirdiği bir değer olarak yorumlanabilmektedir. Bu indikatörün hesaplaması da birçok değere göre çok daha uzun sürebilmektedir. MACD İndikatörü nasıl hesaplanır, şimdi biraz da buna değinelim.

MACD kısaca basit bir şekilde formüle edecek olursak Hızlı üssel HO ile yavaş üssel HO’nun farkı olarak yorumlanabilmektedir. Hızlı ve yavaş hareketlere bağlı olarak hesaplanan bu değer, kimi zaman yüksek değerler arasında yer alırken kimi zaman da değeri düşebilmektedir.

Bir grafik oluşturularak hakkında yorum yapılan MACD, hızlı ve etkili bir hesaplama imkanı sunmaktadır. Ekonomi uzmanları tarafından da en çok takip edilen unsurlar arasında MACD indikatörü yer almaktadır. Siz de uzun ve kısa vadeli seçenekleri hesaplayabilirsiniz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi