Libor Hesaplama

 

Libor’un açılımı London Interbank Offered Rate’dir ve Libor ile dünyanın en güvenilir bankaları kısa vadeli borçlanmalar için bankaların birbirlerine uygulamakta oldukları referans faiz oranlarıdır. Libor’un en has özelliği ise bankaların borçlanmalarında hesaplanmakta olan faiz oranlarının belirlenmesi esnasında referans faiz oranının baz alınmasıdır.

Libor işlemlerinin merkezi Londra olmakta olup merkezin Londra seçilmesinin nedeni ise 1980’lerde yaşanmakta olan finansal gelişmeler ve ekonomik yükseliştir.

Libor’un hesaplanmasında dolar, Euro, yen, frank ve pound gibi 5 para birimi ve bu para birimlerinin gecelik aynı zamanda yıllık değişen 7 farklı vadesi baz alınmaktadır. Fakat Libor’’un hesaplanmasında doların 3 aylık vadeli faiz oranı kullanılmaktadır. Ayrıca her gün yaklaşık 35 adet libor hesaplanması yayınlanmaktadır.

İngiliz bankalar birliği her gün dünyanın önde gelen bankalarına kısa vadeli krediler için diğer mevduat kurumlarından talep ettikleri miktarı sorar. Bunun karşılığında talepte bulunulan bankalar en yüksek ve en düşük değerlerini ortaya çıkartır ardından sonuçların ortalaması bulunur. İngiliz bankalar birliği her sabah ortaya çıkan sonuçları baz alıp günlük oranların bildirimini yapar.

Bankaların yapmakta olduğu en küçük değişimlerin dahi kredi alanların çok büyük etkileri bulunmaktadır. hatta pek çok ülkede tüketici kredilerinin temelini Libor oluşturmaktadır. Oranlarda meydana gelmekte olan değişimler kredi kartlarının, devlet ve özel sektör borçlanmalarının yanında daha pek çok oranda artış ve azalış meydana gelmesini sağlamaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi