Kur Savaşları

Başka ülkelerin dış ekonomileriyle rekabet için devalüasyon kararı alınması ya da kur savaşı, ülke parasının değerinin düşürülmesi yöntemidir.

Uluslararası ilişkilerde ülkelerin dış ticaret açıklarını kapatmak için milli para biriminin değerini açıkça ya da gizli olarak düşürmesidir.

Bir ülkenin para biriminin döviz kuru, belirli aralıktaki arz ve talebe göre hükümet müdahalesi olmadan pazar güçleri tarafından genel olarak belirlenir. Yönetim politika hedefleri doğrultusunda ticaret dengesini iç ve dış piyasalarda korumak ve rekabet avantajı sağlamak için bazen piyasaya müdahale etmektedir.

Para değerinin düşürülmesi, döviz kurlarının diğer para birimlerine oranla düşmesine neden olurken, diğer ülkelere karşı ticaret avantajı elde etmeyi amaçlayan uluslararası dilde rekabetçi devalüasyon olarak da bilinir. Uygulanan bu ekonomik politika diğer ülkelerin de aynı yöntemi uygulamasına yol açarak dünya ticaretinde durgunluğa neden olur.
Kur savaşlarında, ihracat ülkeler arası daha rekabetçi hale gelir ve ülkeye yapılan ithalat fiyatları yükselir. Her iki sonuçta hem iç hem de dış pazarlardan talep artışına neden olan istihdama yol açar. İthalat malları için fiyat artışı hem iç pazarda hem yurt dışı seyahatlerinde vatandaşların satın alma gücüne zarar verir.

Genelde olumsuz sonuçları olan devalüasyon, ender olarak tercih edilen bir ülke politikası olmuştur.
Günümüzde ve dönemlerde para biriminin değerli olması ülkenin prestijini arttırır para biriminin değerini düşürme politikası zayıf hükümetlerin işaretidir.

Bunun yanı sıra bir ülkede işsizlik oranı yüksekse ve ihracata odaklı bir büyüme politikası izlemek istediğinde daha düşük bir döviz kuru avantaj sağlayabilmektedir. IMF 1980'lerden itibaren ihracata kıyasla daha fazla ithalat yapan gelişmekte olan ülkeler için çözüm önerisi olarak devalüasyonu önermiştir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

USD
19:00
Ham Petrol Stokları
Şimdi: -6,861M | Tahmin: -3,536M | Önceki: -4,948M
USD
19:00
Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları
Şimdi: -4,184M | Tahmin: - | Önceki: -2,395M