Konvertibilite (Convertibility)

 

Konvertibilite (Convertibility)

Ülke parasının, döviz piyasalarında başka ülke paraları ya da altın gibi değerli metaller ile kolayca serbestçe değiştirilebilmesi ve uluslararası ticari işlemler için kullanılabilmesi için değişim aracı olarak değerlendirilebilmesine konvertibilite denilmektedir. Farklı bir değişle de konvertibilite ülkelerin milli paralarının diğer ülke milli paralarına ya da altın gibi değerli madenlere kısıtlama olmadan değişime tabi tutulabilmesidir.

Ülke paralarının bu şekilde çevrilebiliyor olmasına ise konvertibildir ve konvertibl paraların milletlerarası ödeme aracı niteliği taşıdığı söylenebilir.

Ülke paralarının konvertibl olarak değerlendirilebilmesi için ödemeler dengesinin denk olabilmesi ve bilanço açıklarının oluşmaması, ani kriz dönemlerinde ekonomik zarar yaşamasına engel olacak olan büyük altın ve döviz rezervlerine sahip olması gerekmektedir.
Konvertibilite için en iyi örneğin Amerikan doları olduğu söylenebilir.

Amerikan doları tüm ülkelerde rahatlıkla dolanıp harcanabilmektedir ve bu para tüm ülkelerde geçerlidir. Üstelik istenildiğinde bu para diğer ülkelerde rahatlıkla farklı birimlere çevrilebilir ya da bu para ile diğer ülkelerin değerli madenlerini rahatlıkla satın alabilirsiniz. Olumsuz örnekler arasında ise Azerbeycan Manatı ve Ermenistan parası sayılabilir. Bu iki para birimi ile rahatlıkla diğer ülkelerde alışveriş yapabilmek ya da döviz alış verişi yapabilmek mümkün değildir. Bu durum konvertibilite olarak kabul edilmektedir ve bu durum konvertibilitenin bir anlamda da paranın gücü olduğu söylenebilir.

 

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi