İkinci Ulusal Pazar (Kot Dışı Pazar) Ne Demek?

İstanbul Borsasının kotasyon şartlarını sağlayan tüm şirketlerin hisse payları ulusal pazarda işlem görür. BİST’in sahip olduğu en büyük pazar ulusal pazardır. Firma ve şirketlerin faaliyet süreleri, halka açık kısımlarının piyasa değeri, finansal durumları ve halka arz olunan oranı gibi kriterleri sağlayan herkes girebildiği pazardır.

BİST’in sahip olduğu bir diğer pazar da İkinci Ulusal Pazardır. Bu pazar Kot Dışı Pazar olarak da adlandırılır ki kotasyon şartlarını ulusal pazar için karşılayamayan işletmelerin işlem gördüğü pazardır. Borsa İstanbul tarafından düzenli olarak yapılan kontroller neticesinde kotasyon koşullarını sağlayan işletmeler yeni işlemleri için ulusal pazara alınır.

İkinci Ulusal Pazar (Kot Dışı Pazar); son yıllarda ekonomik manada adeta dinamo gibi görülen KOBİ’ler ile borsanın Ulusal Pazarından çıkarılan firma ve şirketlerin işlem gördüğü yeni pazardır. Özellikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin sermaye piyasasından yararlanabilmeleri adına Borsa İstanbul bünyesinde kurulmuştur. Kot Dışı Pazar, KOBİ’lerin halka arz edilmesini sağlamaktadır. Burada yer alacak şirketleri Borsa İstanbul’un Yönetim Kurulu karar vermektedir.

Özellikle Ulusal Pazar da kotasyon şartlarını sağlayamayan şirketlerin işlemlerini devam edebilmeleri adına Kot Dışı Pazar’a gönderilmesinde kararlar alır. Ayrıca bu pazarda borç ve tahvil ifade eden senetlerde işlem görmektedir. Aynı şekilde Ulusal Pazar da kote edilemeyen menkul değerlerde bu pazarda satışa sunulur. Şartları noktasında kotasyon zorunluluğu bulunmayan, hazine bonosu, gelir ortaklık senetleri ve devletin kendi tahvilleri yine bu pazarda işlem görür.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi