Hisse Senedinde Eski – Yeni Farkı

Sermaye Piyasası Kurulu onayının alınmasının ardından piyasaya sunulabilen hisse senetlerinde, yeni yatırımcılar tarafından merak edilen konulardan birisi de, hisse senetlerinde bulunan eski ve yeni farklarıdır. Bu konu hakkında Sermaye Piyasası Kurulu kayıtlarına bakılacağında, şu şekilde açıklamalar karşımıza çıkacaktır.

Eski Hisse Senedi: Eski olarak tabir edilen hisse senetlerinde, herhangi bir hesap dönemi içerisinde aynı şirket tarafından arz edilen hisse senedinin, geçmiş dönemlerde alınan karar ile iştirak edilerek kar payından hak sahibi olunması ve geçmiş döneme ait hesap dökümünde temettü kuponu bulunan hisse senetleridir şeklinde açıklama bulunmaktadır.

Yeni Hisse Senedi: Eğer sunulan hisse senedinde, hem geçmiş hem de yeni dönemde alınan kararlardan sonra, kardan pay alma gibi bir hak söz konusu değilse, bu hisse senetleri için yeni tabiri kullanılmaktadır.

Bu açıklamaların yanı sıra, iki hisse senedi çeşiti arasında sahip olunan kuponlar açısından da farklılıklar bulunmaktadır. Eğer aynı tertip için hisse senetlerinde kupun bulunuyorsa bunlara eski, kuponsuz bir hisse senedi ise bunlara da yeni ismi verilmektedir.

Son olarak, yeni hisse senetlerinin eskilerine göre biraz daha az değerli olduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise Borsa İstanbul’da değerlendirilen bu hisselere uygulanan ve temettü kuponuna bağlı olarak yansıtılan baz fiyat yöntemi karşımıza çıkacaktır. Piyasada işlem görmeleri ve işlem gördükleri sürelerin de uzun olmasından dolayı eski hisse senetlerinin değeri daha fazladır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

USD
19:00
Ham Petrol Stokları
Şimdi: -6,861M | Tahmin: -3,536M | Önceki: -4,948M
USD
19:00
Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları
Şimdi: -4,184M | Tahmin: - | Önceki: -2,395M