Hedge Fonu Nedir? Yatırımı Nasıl Yapılır?

Parası olanlara yönelik düzenlemiş, yüksek risk içermesine karşın dünya piyasalarının en fazla kaybettirdiği zamanlarda bile kazandırabilen fonlardır.

Hedge fonları, serbest yatırım fonu olarak tanımlanmaktadır. Bu fonlar yüksek parayla yatırım yapan yani yüksek risk almayı göze alanlar için ayrılmış bir fondur. Bu yüzden daha çok zenginlerin fonudur diyebiliriz.

Hedge fonuna yatırım yapabilmek için bireysel yada şirket olarak verilen teminatın oldukça yüksek bir rakam olması gerekmektedir. Bu fonlar özellikle piyasaların kriz dönemlerinde daha fazla birikmektedir. Bir bakıma koruma fonu görevi görmektedir.

Hedge fonunu yönetenler genellikle fonda payı olan kişilerdir. Çok yüksek getiri sağladığı bilinen bu fonlar, zenginlerin kendi paralarını piyasada kendi aralarında artırdıkları ve bazı durumlarda da koruduğu fonlar olarak da düşünülebilir.

Anlaşılacağı üzere herkes hedge fonuna yatırım yapamaz. Bu fonlara yatırım yapmak için sadece zengin olmak yeterli değil. Çünkü bu fonlar dünyanın en zenginleri tarafından yönetilen fonlardır ve milyon dolarlık teminat talep etmektedir.

Herge fonlarına yatırım yapmanın tek şartı tabi ki yüksek rakamlı teminat değildir. Bu fonlara yatırım yapmak için teminat gösterdiğiniz paranın en az bir yıl bu fonda kalma şartı bulunmaktadır. Ayrıca yatırılan teminat yüksek kaldıraçla işlem göreceği için büyük kazanç getirebildiği gibi yüksek risk de içermektedir.

Bu fonlar üç farklı yatırım stratejisini takip eder. Bu stratejiler, arbitraj, piyasa trendi ve olay tabanlı stratejilerdir.

Hedge fonlarını yüksek risk aldıkları ve teminat yüksek tuttukları için çok hızlı şekilde yüksek rakamlara ulaşırlar. Kaliteli yatırımcının ilgisini çekme sebebi de bu özelliğidir.
Fonu yönetenler yatırımcıların ortak karının yüzde 20'sini alırlar ve bu fonu yöneten isimler bu alanda isim yapmış ve yetenekleriyle ünlenmiş kişilerdir. Bu fonun diğer önemli bir özelliği denetimlerin diğer fonlar gibi sıkı yapılmamasıdır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi