Hazine Bonosu Getirisi Hesaplama

Yatırım yapmak isteyen kişilerin belirli meblağlarını tuttukları işlemlerden biri de bonolardır. Bonolar genellikle kaybettirmeyen yatırım araçları arasında anılır.  Bono; çeşitli kurumlar tarafından çıkarılan,  belli bir bedelin ödenmesinin taahhüt edildiği ve vadesi 1 yıldan kısa olan menkul kıymetlerdir. Kısaca ifade edilecek olunursa, belli miktar paranın belirlenen zaman diliminde ödeneceğini gösteren ticari belge olarak da ifade edilebilir.

Piyasada “emre muharrer senet” olarak da geçmektedir. Yatırım yapmak isteyen kişilerin belirli meblağlarını tuttukları işlemlerden biri de bonolardır.  Bonolar genellikle kaybettirmeyen yatırım araçları arasında anılır.  

Bono; çeşitli kurumlar tarafından çıkarılan, belli bir bedelin ödenmesinin taahhüt edildiği ve vadesi 1 yıldan kısa olan menkul kıymetlerdir. Kısaca ifade edilecek olunursa, belli miktar paranın belirlenen zaman diliminde ödeneceğini gösteren ticari belge olarak da ifade edilebilir.

Piyasada “emre muharrer senet” olarak da geçmektedir.Hazine bonosu; Hazine Müsteşarlığı kurumu tarafından vadesi bir yıldan kısa olan ihraç işlemlerine denilir. Bu işlemler yatırımcılarına garanti getiri sağlamasından dolayı güvenilir işlemler olarak görülür.

Özellikle sağlam yatırımcıların büyük bir kısmı, elinde bulunan meblağlarının bir bölümünü hazine bonosu veya diğer bonolarda değerlendirmektedir.

Peki, hazine bonosu getirisi nasıl hesaplanmaktadır? Hazine bonosunun ne kadar gelir getireceğini hesaplama adına basit bir formül bulunmaktadır. Bunun yanında yatırım siteleri ve banka sitelerinde otomatik bono getirisi hesaplaması yapan uygulamaları da kullanabilir. Bono getirisini kendisi hesaplama isteyenler; faiz getirisi için bileşik faizi girmiş ise ilk olarak girilen faiz basit faize dönüştürülür.

Yeniden hesaplanan faiz oranı, ana paranız için belirtilen gün sayısı üzerinden faiz getirisinin ne olacağı hesaplanır. Bunun için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.Bono getirisi=(Anapara/100) x (Basit faiz/365) x Gün sayısı

Örnek Hesaplama:

Anapara: 1.000 Vade: 200 gün Basit Faiz: %15.30Bono Getirisi: (1000/100) x (15.3/365) x 200) = 83,835

Hazine bonosu veya tüm bonolar üzerinden devlet stopaj kesintisi de yapmaktadır.  Yapılan stopaj kesintisi bono getirisi üzerinden hesaplanır.  Stopaj kesintisi bononun brüt getirisi üzerinden %’lik dilim kesintisi olarak yapılır. 

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

USD
19:00
Ham Petrol Stokları
Şimdi: -6,861M | Tahmin: -3,536M | Önceki: -4,948M
USD
19:00
Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları
Şimdi: -4,184M | Tahmin: - | Önceki: -2,395M