Halka Açık Şirket Ne Anlama Gelir?

Yatırım alanında yapılan araştırmalarda sık sık bireylerin karşısına çıkan hisse senetleri, sadece bir yatırım aracı olmaktan ziyade, büyük şirketlerin alınabilecek kararlarında kişilerin söz sahibi olması ve sahip oldukları hisselerin oranlarına bağlı olarak kardan pay alma haklarının olmasını da sağlamaktadır. Fakat, birbirinden farklı özelliği olan hisse senetlerinin varlığı, kişilere sağlanan faydaların da farklılaşmasına neden olmaktadır.

Bu doğrultuda piyasada en çok karşımıza çıkan halka açık şirketlere bakacak olursak; hisseleri ile birlikte kendisine farklı bölgelerden ortak alan yani tamamen halktan alınan finansmanlar ile devamlılığını sağlayan bir şirket karşımıza çıkacaktır. Bu şirketlerin temel farkı, aile şirketi olarak bilinen ve kısıtlı sayıda kişinin karar alma sürecinde etkili olduğu şirketlerdir. Bu şirketlerin özelliklerinin tam tersi, halka açık şirketlerde bulunmaktadır.

Hisse senetlerinin halka arz edilmesi, doğrudan bir şirketin halka açık şirket olduğunu gösterecektir. Çünkü, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan miktarlarda dağıtılan hisselerde, şirketlerin ne tür işletme grubunda yer aldığına bakılmaktadır. Eğer kapalı bir sistemi bulunan şirket için hisse senedi arzı talep edilirse, bu durumda firmaların köklü bir değişime gitmesi gerekecektir.

Sermaye Piyasası Kurulu’nda bulunan resmi bildirilere bakıldığı zaman ise, halka açık şirketlerde ortak sayısının100’den fazla olduğu ve kendi iradesi ile hissesinin bir kısmını halka arz etmek için gereken şartları taşıyan firmalara bu ünvan verilmektedir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi