Google Hisse Senedi Nasıl ve Nereden Alınır?

Yatırımcıların iyi kazanmasını sağlayan işlerden biri hisse senedi alıp satmaktır. Doğru zamanda doğru hisse senedini almak ve doğru zamanda satmak çok iyi kazanç sağlayabilmektedir. Tabi bunun için piyasa analizi konusunda yetenekli olmak gerekmektedir.

Piyasada değerli hisse senetleri arasında Google hisse senetleri bulunmaktadır. Google, internet dünyasındaki hızlı yükselişi ve her geçen gün arttırdığı kullanıcı sayısı ile piyasa değerini önemli rakamlara ulaştırmıştır.

Google Ne Zaman Kuruldu?

Şu an bir dünya devi kabul edilen Google, iki üniversite öğrencisinin proje olarak ortaya çıktı. 1996 yılında Kaliforniya'lı iki doktora öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin Google'ı bir proje olarak ortaya çıkardılar. Google hisselerin halka açılması ise 2004 yılında gerçekleşmiştir.

Google Hisse Senedi Fiyatı Ne Kadar?

Halka açıldıktan sonra 1,67 milyon dolarlık hisse senedi satışı yapmayı başaran Google, piyasa değeri olarak 23 milyar doların üstünde rakamlara ulaştı.
Hisse senetlerin çalışanları tarafından alınan küçük bir kısmı bile çalışanlarına büyük paralar kazandırdı.

Google Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Heşeyden önce hisse senedi almak için kendinize bir aracı kurum seçmeniz gerekmektedir. Google hissesi almak istiyorsanız seçtiğiniz aracı kurumun yalnızca yerli işlemler yapmayan aynı zamanda yurdışı şirket işlemlerini de yapan bir kurum olması gerekmektedir. Google hissesi satın almak için en kolay yol yurtdışı borsalarda işlem yapmanız olacaktır.

Google hisselerini almak için işlem yapmanız gereken borsa New York Nasdaq borsasıdır. Bu borsada GOOG sembolü olarak işlem gören hisseler Google hisseleridir. Yabancı borsada kişi olarak direk işlem yapamayacağınız için, yapacağınız işlemlerde yurdışı bağlantılı bir aracı kurum kullanmanız gerektiğinden, alım ve satım işlemleriniz hakkındaki emirler bu aracı kurum tarafından karşı borsanın kuralları çerçevesinde Nasdaq borsasına iletilecektir.

Google hisselerini alabileceğinz bir diğer borsa ise Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası'dır. Google hisse senetleri bu borsada GGQ1 şeklinde sembolleştirilmiştir. Bu borsada da işlem yapmak istediğinizde yine bir aracı kurum vasıtasıyla alım ve satım işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi