Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları

Yatırım piyasasında gayrimenkul yatırım ortaklığı ile bilinen kurumlar sermaye piyasası kanunu çerçevesinde faaliyet göstermektedirler. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kısaca GYO; gayrimenkul piyasasında proje ortaya koyma, geliştirme veya gayrimenkule dayalı haklara yatırım yapabilmek için kurulan kuruluşlardır. GYO’lara çeşitli imtiyaz hakları verilmişse de özellikle faaliyetleri belirli kanunlarla kısıtlanmıştır.

Bu kuruluşlar kira ve alım satım kazancı elde etmek amacıyla gayrimenkul portföyü kurarlar. Ayrıca bu kurumlar anonim şirketi olarak açılabildiği gibi var olan bir anonim şirketin Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına dönüştürülmesi de mümkündür.

Bu kurumlar bilinen büyük projeler için finansman sağlayan önemli unsurlardır. Yatırımları bakımından GYO kuruluşları bilinen büyük arazi, arsa, hastane, konut, park alanı, otel ve alışveriş merkezlerine sahiptir. Bu kurumlar herhangi bir inşaatı üstlenen müteahhitle, ortaklığın sahip olduğu portföyü ticari işletme olarak kullanacak olan işletmeciyle ve yine ortaklığın elinde bulunan projelerin kontrol, fizibilite ve geliştirme işlerini yapan danışman hizmeti veren firmalarla ile de irtibat halindedir. Ayrıca Gayrimenkul Ortaklık Firmaları büyük bütçeli kuruluşlar olması sebebiyle yatırımcıların yatırım için kullanabileceği şirketler arasındadır.

Borsaya yatırım yapmayı düşünen özel ve tüzel kişilikler GYO hisselerini tercih edebilirler. Hisse senedi olarak bu tarz kâğıtları tercih eden yatırımcılar, firmanın portföyünde bulunan gayrimenkullerin kira, alım satım gibi işlemlerinden elde edeceği kârdan temettü alabilecek ve aynı zamanda borsada kâğıdın yükselmesinden dolayı da kazanç elde etmiş olacaktır. Yatırım için GYO hisse senetlerini tercih edecek olan bireyler gayrimenkullerin kiralama, alım ve satım dönemlerini iyi takip edip güvenilir firmaları tercih etmeye dikkat etmelidir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi