Gayrimenkul Sertifikası Özellikleri

Gayrimenkul sertifikaları SPK tarafından ihracatçıların inşa edilecek olan ya da edilmekte olan gayrimenkul projelerinde kullanmaları için ihraç ettikleri, gayrimenkul projelerini bağımsız bölümlere ya da bağımsız ayrılan bölümlerin belirli bir alan birimini temsil eden, nominal değeri eşit sermaye piyasa aracıdır.

Gayrimenkul sertifikalarının asıl önemi ihracatçılarına finansman desteğini sermaye piyasası aracılığı ile sunmasıdır. Sağlanan bu finansman desteği sayesinde konut ve işyerlerinin inşaatı daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir. Gayrimenkul sertifikaları tasarruflarını sermaye piyasasında değerlendirmek istemekte olan yatırımcılara likidite sağlamaktadır.

Gayrimenkul sertifikasının borsa aracılığı ile işlem görebilmesi için hem SPK’ya hem de Borsa İstanbul’a eş zamanlı olarak başvurulması gerekmektedir. Gayrimenkul sertifikası sahip olan kişilerin sertifikalarını değerlendirebilecekleri bir diğer yöntem ise halka arz edilmesi ya da halka arz edilmeden nitelikli yatırımcılara satış yapılması ile ihraç edilebilir. Ayrıca gayrimenkul sertifikalarından pay biriktirerek ev sahibi olabilme imkanınızda bulunmaktadır.

Gayrimenkul sertifikalarının da tıpkı gayrimenkul yatırımları gibi zarar etme ihtimali bulunmaktadır. Gayrimenkul sertifikalarının zarar edebilmesi için arsa fiyatları veya inşaat maliyetlerinin düşmesi gerekmektedir. Tabii konut talebinde yaşanabilecek olan gerilemede sertifikaların zarar etmesine neden olabilir.

 

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi