Forex Ters Çekiç Boğa Formasyonu Özellikleri


Piyasada yükselişin göstergelerinden biri kabul edilen ters çekiç boğa formasyonunu simgesi ters bir çekici izleyen bir siyah gövde ile tanımlanır. Bu simge piyasada çizginin yukarı yönlü hareket edeceğine işaret etmektedir.

Ters çekiç boğa formasyonunda en önemli belirti piyasada yükseliş trendine geçildiğinin habercisi olmasıdır. Bu simge belirdiğinde ilk önce siyah gövde kendini gösterir daha sonra işlem aralıkları sırasında kücük bir gövde oluşur. Aşağı yönlü herhangi bir işaret yok denecek kadar azdır.

Bu formasyonda dikkat edilmesi gerekenlerden biri çekiç şeklinin gövdesidir. Gövde küçük görünmelidir. Üst kısım simgeler gövdenin en az iki katı kadar büyük olmalıdır.

Bu formasyon ortaya çıktığında piyasada genellikle çok düşük seviyelerde başlangıç yapar fakat asıl sürpriz günün ilerleyen saatlerinde yaşanır. Piyasa umulmadık bir şekilde yön değiştirir. Günün ilerleyen saatlerinde piyasa kayda değer bir yükselişe geçer.

Yatırımcılar bu hızlı yükselişe genelde ayak uyduramaz ve yatırımcı hareketleri yavaşlamaya başlar. Bu yüzden bu formasyonda genelde piyasa günü ilk açıldığı rakamlarda kapatır.

Piyasa bu formasyonda kaldığı müddetçe bir önceki piyasa gününde işlem yapıp açık bırakanlar hızla kaybetmeye başlar. Bu formasyon devam ettiği süre boyunca bu yatırımcıların kaybı büyümeye devam eder. Bu durum gerçekleştiğinde dip avcıları devreye girer ve piyasayı kendi işlemleri doğrultusunda hareketlendirirler.

Bu formasyon piyasada kendini gösterdiğinde yatırımcıların bir önceki gün yaptıkları işlemlere farklı hareketlerle müdahale etmesi yerinde olacaktır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi