Forex Broker Nasıl Olunur?

Broker kavramı para piyasalarında sıkça karşılaştığımız bir kavram. Son zamanlarda çok popüler olan Foreks piyasalarında sıkça duyduğumuz broker terimi, yatırımcıyı doğru yatırıma yönlendirmekle görevli bir uzmanı temsil etmektedir.

Brokerlar, yatırımcıdan aldıkları belli bir komisyonla yatırımcının piyasada karlı yatırımlar yapmasına yardımcı olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında brokerlar için bir çeşit danışman da diyebiliriz. Fakat buradaki fark brokerın yalnızca doğru yolu göstermekle kalmayıp aynı zamanda sizin için gerekli işlemleri de takip ediyor olması.
Brokerlar bir şirkete bağlı olarak sabit bir maaşla çalışabildikleri gibi, bağımsız olarak da çalışabilmektedir. Maaşları kendilerini geliştirme düzeyine göre farklılık göstermektedir. İyi bir broker, yatırımcısına çoğu zaman kazandıran brokerdır.

Broker Olmak İçin:

İMKB bağlantılı çalışabilmek için İMKB tarafından düzenlenen bazı kursları almak gerekmektedir.

Üniversitede ekonomi derslerinin verildiği bir bölüm okumuş olmak her zaman büyük avantaj sağlayacaktır.

Lise mezunlarının lisede bitirdikleri bölümün matematik ve ekonomi içerikli olması fayda sağlar.

Para piyasalarının analizleriyle ilgilenen bazı kuruluşlara üye olup güncel analizleri takip etmek kendinizi geliştirmeniz açısından gereklidir.

Ayrıca en önemli ayrıntı Sermaye Kurulu Piyasası (SPK) lisansına sahip olmak.

Brokerlar İyi Kazanır mı?

Kendini geliştirmiş ve doğru analizler yapabilen bir broker oldukça iyi para kazanabilmektedir. Bu meslek henüz bizim ülkemizde çok fazla yaygınlaşmamış da olsa özellikle Foreks piyasalarına olan ilgi arttıkça bu mesleğe duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Amerika gibi ülkelerde bu meslek oldukça yaygın ve tercih edilen meslekler arasında yer almaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi