Foreks Sürdürme Teminatı Nedir?

Foreks üzerinden yapılan işlemlerin sonucunda oluşabilecek zararların ardından teminat miktarında düşüş yaşanabilir. Sürdürme teminatı ise oluşan zarar sonucunda teminatın zarardan sonra düşebileceği en minimum noktayı gösterir ve genellikle bu miktar başlangıç seviyesinin %75’i kadar belirlenmektedir. Hesapta bulunan teminat miktarı sürdürme seviyesinin altına düştüğü anda teminat seviyesinin tekrar yükseltilmesi istenir. Üyelere yapılmakta olan sürdürme teminatı tamamlama çağrısına Margin Call denilir.

Teminat miktarlarında oluşan düşüşün nedeni ise yapılan işlem sonucunda yapılan yatırım değer kaybetmesidir. Bu durumda üyeye öncelikle Margin Call yapılır. Eğer üye bu işlemi yerine getirmezse ardından kapatma işlemi gerçekleştirilerek üye korunmaya çalışılır.

Foreks’te bazı riskler bulunmaktadır. Bu risklerin bazıları sizi zarara uğratabilir. Bu neden ile dikkatli olmaya çalışarak teminat düzeyinin altına düşmemeye özen gösterebilirsiniz.

Londra ve New York piyasalarında işlemler gece diliminde azalmaktadır. Bu neden ile hacim düşer ve alış ile satış arasında fark oluşur. Eğer gece diliminde teminat düzeyiniz düşük ise yatırımınızın riske girmesi kaçınılmazdır. Bu neden ile piyasalar kapanmadan pozisyonunuzu düşük tutmaya özen göstermelisiniz.

Mutlaka dikkat edilmesi gereken risklerin bir diğer ise Cuma riskidir. Foreks işlemleri için piyasa Cuma günü kapanarak Pazar’ı Pazartesi’ye bağlamakta olan gece tekrar açılır. Eğer haftasonu gelen herhangi bir haber varsa ki kesinlikle piyasa açılışında bu duruma rastlanır. Foreks’in tatil olduğu anda gelen haberler açılış esnasında fiyatlara doğrudan yansır. Bu tip durumlarda fiyat boşlukları oluşacağı düşünülür ise bu durumun pozisyonunuza da yansıyacağı bilinir. Eğer durum pozisyonunuzu aksi yönde etkilerse ki bu risk her daim vardır. Bu durum karşısında ciddi zararlar yaşayabilirsiniz. Bu tip durumlar ile karşı karşıya kalmamak ve riski minimum düzeye çekmek için Cuma gecesi Foreks kapanmadan pozisyon azaltarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi