Foreks Sistemi Ne Zaman Kuruldu

Forex tarihçesi paranın tarihçesiyle paralel ilerler. Hatta sadece paranın değil ticaretin tarihçesiyle de paraleldir. Çünkü para icat edilmeden önce kullanılan takas yönteminde bile foreks sisteminin temellerini bulabiliyoruz.

Paranın icadı ile başlayan para karşılığı ticaret yapma günümüze kadar dallanıp budaklanarak ve iyice kökleşerek gelmiştir. Günümüzde küresel ticaret tüm dünya piyasalarına damgasını vurmuş durumdadır. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan siyasi ya da ekonomik bir olay genellikte tüm dünya ülkelerinin piyasalarında farklı yansımalarla kendini gösterebilmektedir.

Kelime olarak Foreks, Foreign Exchange kelmelerin birleşmesiyle oluşturulmuştur. Bu da Foreksin değişim, takas yönteminin günümüzdeki şekillenmesi olduğunun göstergesi gibidir.
Tüm bunların yanında Foreksin en göze çarpan başlangıcı olarak olarak kabul edilen olay Bretton Woods Antlaşması'dır. Bu anlaşma Temmuz 1944'te Birleşmiş Milletler tarafından Amerika'da yapılmıştır. Bu anlaşma altının dolara dönüştürülebilirliğini kabul etmiştir. 1 ons altın 35 dolar olarak kabul edilmiştir. Bu anlaşma 1971 yılında ABD'de patlak veren ekonomik sıkıntılar sebebiyle kaldırılmıştır.

1971 yılında yapılan Smithsonian Antlaşması ile dünya para piyasalarına yeni bir düzen getirilmiş ve doların değeri diğer dünya ülkelerinin para birimleri karşında devalüe edilmiştir. Fakat yapılan hamlenin yetersizliği anlaşılınca bir kaç yıl sonra bu devalüe 10 birime çekilmiş de olsa yine de dolar piyasaları kendini kurtaramamış ve bu olay sonrasında serbest dalgalanma yöntemine geçiş yapılmıştır.

Döviz kurlarında esnek harekete izin veren bu yeni anlayış Foreks sisteminin temelini oluşturmuştur diyebiliriz.

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi