Foreks Piyasasında Kullanılan Önemli Kavramlar

Foreks piyasalarında kullanılan önemli kavramların ne olduğunu bilmek yatırım yaparken doğru adımlar atmak açısından önemli. Piyasalarda işlem yaparken bu kavramların anlamlarını bilmek yerinde adımlar atmamızda yardımcı olacaktır

Parite: iki ülkenin para birimlerinin birbiri karşısındaki değerlerini ifade etmek için kullanılır. Foreks piyasasında yer almakta olan pek çok ülkeler arası parite işlem görür. Fakat en aktif ve likiditesi yüksek olan pariteler USD birimi ile işlem görür. Foreks üzerinde işlem gören temel pariteler EURUSD, GBPUSD, AUDUSDİ, NZDUSD, USDCAD, USDCHF, USDJPY’dir.

Spread ve pip: kur makası anlamına gelmekte olan spread döviz alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki değer (pip) farkı anlamına gelmektedir. Kar edebilmesi amacı ile açılacak olan pozisyonun spread farkını kapatacak değişimi mutlaka göstermesi gerekmektedir. Paritelerin ölçü birimine ise pip adı verilmektedir. Broker firmaların uygulamakta olduğu spread değerleri ise kendi aralarında farklılaşmaktadır.

Kaldıraç sistemi: Foreks piyasalarının en ilgi çekici yanı kaldıraç sistemidir. Yatırımcının yatırdığı para miktarını teminat olarak kabul eden kaldıraç sistemi bu teminatla teminat oranından daha yüksek işlemlerin gerçekleştirilebilmesini sağlar.
Son derece yeni olan bu yöntem emtia borsaları ve FX bankalar arası piyasalarda da uygulanabilir.

Marjin: aracı kurumların yapacağı işlem karşısında yatırımcıdan istediği teminattır.

Marjin ve kaldıraç özellikleri yatırımcının küçük teminat yatırarak yüksek miktarlarda pozisyon açabilmesini sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus hesap teminat miktarının altına düşerse kapatılır. Bu neden ile teminat durumunun iyi ayarlanması büyük öneme sahiptir. Fakat teminatın yüksek miktarda ya da düşük miktarda açılması riski artırıp azaltabileceği için yatırımcının kararını doğru vermesi gerekir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi