Foreks Piyasalarında Fiyat Kanalı Ne Demek?

Foreks piyasaları arz ve talep durumlarına bakılarak belli bir fiyat aralığı oluşturulur. Bu fiyat aralıkları belli döngü ve yöne doğru şekillenir. Modern teknik analizi bulan kişi Charles Dow piyasalara bakarak fiyat hareketlerinin belli bir yönü olduğunu görmüş ve fiyat kanalı yani trend kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu Charles Dow fiyat kanalı teorisi yeni oluşacak fiyatları tahmin ederek, yatırımları yaparken hangi yönde ve nerelerde yapılacağını görmüş oluyoruz.

Trend kavramından trend kanalı kavramı farklıdır. Trend kanalı kavramında 2 birbirine paralel çizgi vardır. Trend çizerken oluşan destek direnç noktalarının birleşimi ile trend kanalı oluşur. Trend kanalında 2 farklı trend çizgisi kullanılır.

Fiyat kanalı ile fiyatlardaki hareket miktarını görebiliriz. Fiyat kanalları koridor oluşturarak fiyatın yönünü de tespit etmeyi sağlar. Fiyatlar yukarı doğru giderse, fiyat kanalı artış yönünde bir grafik çizer. Eğer azalan bir eğilim olursa fiyat kanalı azalan yönde bir eğilim gösterir. Bununla birlikte eğer fiyat kanalı belli bir yöne gitmediği zaman ise fiyat kanalı paralel olarak hareket eder.

Fiyat kanallarına baktığımızda 2 farklı trend çizgileri ile destek ve direnç noktalarını görebildiğimiz gibi, forekste işlem yaparken alış ve satış işlemleri için hangi seviyelerden nasıl bir işlem yapılması gerektiği konusunda da grafiği okumamıza yardımcı olur.

Fiyat kanalı kısa sürelerde sağlıklı sonuç vermeyebilir. Belli periyotlar takip edilerek fiyat kanalı kullanılması daha doğru sonuçlar elde etmeyi sağlar.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

USD
19:00
Ham Petrol Stokları
Şimdi: -6,861M | Tahmin: -3,536M | Önceki: -4,948M
USD
19:00
Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları
Şimdi: -4,184M | Tahmin: - | Önceki: -2,395M