Foreks Piyasalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uluslarası yatırım piyasaları arasında işlem hacmi en fazla olan ve dünya genelinde en çok tercih edilen yatırım piyasalarından birisi olan foreks, ülkemizde de 2000’li yıllar ile birlikte yatırımcıların gözde piyasası haline gelmiştir. Foreks piyasasında kişiler birçok döviz kuru ile işlem yapmakla birlikte, borsa gibi yatırım piyasalarında bulunan tüm ticari değeri olan mal ve hizmetlerden alım ve satım işlemi yapabilmektedir. Fakat, her piyasada olduğu gibi, foreks piyasasında da belirli riskler bulunmaktadır. Bu riskleri göze alarak piyasaya girmeli ve kesinlikle size kar garantisi sunulmadığını bilmelisiniz. Genel itibari ile foreks piyasalarında dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir.

Foreks piyasası, birkaç saatte öğrenilecek ya da işlem yapılabilecek kolaylıkta değildir. Eğer etkili bir şekilde yatırım yapmak ve haliyle de kazanç sağlamak istiyorsanız, kendinizi ekonomik alanda geliştirmeli ve birçok ekonomi terimine hakim olmalısınız.

Foreks kurumları seçimi oldukça önemlidir. Ülkemizdeki foreks yatırımcıları için kolaylık sağlamak ve foreks piyasalarında sorun yaşanma sayısını en aza indirmek için kurumlar Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yakından takip edilmektedir. Şartları yerine getiren ve kullanıcılarına da yasal sınırlar içerisinde hizmet sunan tüm foreks firmalarına Sermaye Piyasası Kurulu tarafından sertifika verilmekte. Bu sertifikayı almaya hak kazanmış olan foreks firmaları, aracı kurum seçimlerinde incelenmelidir.

Foreks piyasalarında dikkat edilmesi gerekenlerden, piyasa içerisindekilere baktığımız zaman, demo hesaptan başlayabiliriz. Forex demo hesapları sizlerin zamanını çalmak ya da foreks piyasalarından korkmanız için değil, tam aksine piyasaları yakından tanımanız için geliştirilmiştir. Sermaye gerektirmeyen ve ne kar ne de zarar sağlamayan bu piyasa kesinlikle değerlendirilmelidir.

Kaldıraç uygulamasına güvenerek foreks piyasalarına girmek isteyen kişiler, son düzenlemeleri incelemelidirler. Son düzenlemelerin içeriği genellikle kaldıraç ve teminat alanında yoğunlaşmıştır.

Foreks piyasalarında dikkat edilmesi gerekenlerden diğerleri ise, kişisel özelliklerdir. Hırslı olmak iyi olsa da bu piyasada hırstan öte gerçekçi olmalısınız.

Seçtiğiniz aracı kurumun anlaşmalı olduğu bankaları ve finansal kurumları araştırmalı ve para aktarım işlemleri sırasında komisyon vermemek adına, kendi çalıştığınız banka ile anlaşması olan firmaları tercih etmelisiniz.

Bu konulara dikkat ederke foreks piyasalarında güzel bir başlangıç yapılabilir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi