Foreks Gann Analizi Nedir?

Gann Analizi, William D. Gann tarafından oluşturmuş bir analiz sistemidir. 1878-1955 yılları arasında yaşamış olan William D. Gann, geometrik şekillere ve bu şekillerin zaman döngüsüne dayalı bir analiz sistemini oluşturmuştur. Bu sitem, belli şekillerin belli zaman aralıklarıyla birbirini takip edeceği varsayımına dayanır.

Gan, hisse senetlerini işletmeyle uğraşan bir uzmandı. İlk aşamada hisse senedi piyasalarındaki düşüş ve yükselişlerin grafiklerini analiz eden Gan, yıllar geçtikçe bu grafiklerde orantısal bir döngü olduğunu düşündü. Şekillerde oluşan bu döngüdeki oranın şekillerin ortaya çıkma zamanlarında da olduğunu varsayarak; şekiller, açılar ve çıkma zamanlarını mükemmel denilebilecek bir sistem ağıyla açıkladı.

Gan'ın oluşturduğu sisten kolay anlaşılabilen bir sistem değildir ve bu konuda eğitim veren bir çok kurum anlaşılamayan kısımları hiç anlatmadan geçmektedir. Fakat bu sitemde bir foreks yatırımcısına yarayacak bir çok ayrıntı eğitimlerde kurumlar tarafından verilebilmektedir.

Gan analizinde en önemli nokta, en dip ve en tepe noktalardır. Bu noktalar sistemin merkezini oluşturur. Gan'a göre bu noktalar bilinirse ve doğru bir şekilde sistemde orantılanırsa bir yıl sonra aynı gün oluşacak grafik bilinebilir.

Zamanımızda Gan Analizinde en çok kullanılan kısımlardan biri geometrik açılar teorisidir. Fiyat hareketlerini 8'e bölerek yüzde hesaplaması yapılan teoride belirli yüzdelik dilimler bazı önemli durumların işareti olarak kabul edilir. Gan en fazla yüzde elli geri çekilme yüzdesine önem vermiştir.

Diğer yandan piyasa trendleri konusunda tahmin yapmaya yarayan açı analizlerinde en önemli açı kır beş derecelik açıdır. Bu açını yukarı doğru giden çizgisinde yoğunluk varsa bu bir boğa piyasası trendidir. Tam tersi olarak açının aşağı giden çizgisi yoğunluk kazanıyorsa bu durum bir ayı piyasası trendidir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi