Foreks Dikdörtgen Formasyon Nedir?

Foreks’te en basit formasyon dikdörtgen formasyonudur ve bu formasyon üçlü tepelere benzemektedir. Fakat dip noktaları aynı seviyede olmak zorunda değildir. Belirtilmek istenen, yükselişi geri almakta olan satış hareketinin yükselişin boyundan daha az ya da daha fazla olabileceğidir.

Bu hareketlerin ise dikdörtgen çizgiler içerisinde kaldığı süreç dikdörtgen formasyonunu oluşturmaktadır. Fiyatlar dikdörtgeni kırmış olsa dahi trendin en az dikdörtgenin boyu kadar devam ettiği görülür. Dikdörtgen çizgiler ise direnç ve destek seviyeleri olarak kullanılır ise alış ve satış noktaları çok rahat belirlenebilir.

Dikdörtgen formasyonunun ortaya çıkabilmesi için fiyatların yatay bir seyir göstermesi gerekmektedir. Trend belirli bir yöne doğru değildir ve dikdörtgen formasyonunda fiyat yükselirken aşağıya doğru bir tepki görülürken, fiyatın düştüğü durumlarda yukarı yönde bir tepki ile karşılaşılmaktadır. Muhtemel görülme zamanı ise piyasada realizasyon hareketlerinin olduğu dönemlerdir.

Piyasada herhangi bir trend varken oluşan dikdörtgen formasyonu, formasyon sonlandığı zaman formasyonun oluşmadan önceki haline döndüğü görülür. Yükselen trend içerisinde hareket etmeye başlayan fiyatların dikdörtgen formasyonu sonucunda üst çizgiyi kırıp dikdörtgen boyu kadar yükseldiği ve formasyon öncesi olduğu gibi yükseliş trendinde devam ettiği görülür. Düşüş trendinde hareket eden fiyatlarınsa formasyon oluşumundan sonra alt çizgiyi kırıp dikdörtgen boyunca düşüş geliştirdikleri ve düşüş trendinde devam ettikleri tespit edilir.

Yükselen bir grafik oluşturan dikdörtgen oluşumu esnasında üst direnç noktasının yukarı kırılma yaptığı anda alım, alçalan grafik oluşturan dikdörtgen oluşumunda ise dikdörtgenin alt destek noktasının aşağı kırıldığı anda ise satım yapmak riskinizin azalmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi