Foreks’te En İyi Stratejiler

Temel anlamda çoğu yabancı paranın takasına ve alım – satımına dayana Foreks piyasası, günümüzde olan ilgi artışı ile beraber finans piyasalarından önemli bir yer edinmiştir. Bu piyasanın yaygınlaşması ve bu yaygınlaşma ile birlikte gerek devlet gerekse kullanıcılar ile anlaşma gereklilikleri doğmuştur. Doğan bu gereklilikler piyasa üzerinde çeşitli manipülasyonlarında önüne geçebilmektedir.

Hem düşük hem de yüksek bütçeli yatırımcı portföylerine uygun bir piyasadır. Bu piyasa çeşitli yabancı para takası işlemlerine anlık olarak izin vermektedir. Gelişmekte olan Türk Lirası dahil ABD ve Kanada Doları, Japon Yeni, Euro benzeri majör para birimleri de alınıp satılabilmektedir. Bu piyasada döviz alım satımları gerçekleştirirken zamanla kazanılmış ve kalıplaşmış bazı stratejiler oluşmuştur.

Stratejiler haftanın 5 günü 24 saat boyunca piyasada işlem yaparken anlık hisse durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu o an içerisinde takip edilen veya yatırım yapılması düşünülen döviz için genellikle ekonomik gelişmeler vasıtasıyla belirlenir. Piyasanın temel işleyişini veya en azından sürekli alım – satım yaptığınız dövizin işleyişini öğrenmek size atacağınız adımlarda iyi bir öngörü sunacaktır. Bu yüzden edinilmesi gereken ilk strateji piyasa takibinin düzenli yapılmasıdır ki bu da size daha sağlam adımlar atma imkanı verir.

Demo hesapların sağladığı güzel yanları değerlendirmek de aslında çok önemli bir stratejidir. Bu piyasa hakkında veya döviz çiftlerinde denemeler yapabilme imkanı sağlar. Denemelerinizle edindiğiniz deneyimler sizi yatırımlar konusunda daha bilinçli yapacaktır. Grafik türlerini tanımaya başlamak bu deneyimlerin sadece başlangıç noktasıdır. Marjin, kaldıraç ve hedge gibi kavramlar da daha sonra bu deneyime eklenerek Foreks piyasasında ayakta durabilmeniz için gerekli önkoşulları sağlamış olacaktır.

Foreks piyasalarında yatırımlarınız da büyük oynamak çoğu zaman yatırımcıları endişe ettirebilmektedir. Bu gibi endişeler için kendini güvende hissetmeyi ilke edinmiş yatırımcılar geliştirdiği bir strateji de Scalping’dir. Scalping Stratejisi, 10 pipsin altında kalacak şekilde yapılan küçük oranlı fakat biraz büyük meblağlı yatırımlarla risk oranını düşürerek güvenli adımlar atmanızı sağlamaktadır. Scalping yani “yontma” stratejisi hakkında daha detaylı bilgi için yine sitemizdeki konu başlıklarına göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi