Flama Formasyonu

Genellikle forex yatırımcılarının grafik incelemeleri sırasında karşılarına çıkan ya da grafikler üzerinden inceleme yapılarak yatırımların yapılacağı sırada bilinmesi gereken bir kavram olarak flama formasyonu karşımıza çıkmaktadır. Bu kavram ile ilgili bilinmesi gereken temel tanım; yukarı veya aşağı yönlü olacak şekilde trandin yavaşlama formasyonuna girdiği, buna rağmen trendin yine aynı yönde devam edeceği anlamına gelmektedir.

Grafik üzerinde flama formasyonunu tespit etmek isteyen kişilerin, değer açısından yükselişe geçen yatırım araçlarının düşüş ve tekrar yükseliş dönemlerini gösteren inişli çıkışlı bölgeleri ele alması yeterli olacaktır. Bayrak formasyonu ile neredeyse aynı olan bu kavram, tek konuda farklılık göstermektedir. Bu farklılık ise; bayraklı flamalarda oluşturulan grafik şeklinin dikdörtgen, flama formasyonunda kullanılan şeklin ise üçgen olmasıdır.

Grafik yorumlamalarında görüleceği üzere yükseliş trandi söz konusu olduğu zaman fiyatlar hızlı bir şekilde yükselecek, ardından da sağa ve aşağı doğru kısa dalgalanma hareketleri oluşacaktır. Bu dalgalanmalar söz konusu olduğunda, üçgene benzer bir şekilde flama sembolü çıkarılmaktadır. Fakat, düşüş trendi karşımıza çıktığı zaman, fiyatların hızlı bir şekilde düşüşe geçtiği, sonrasında ise sağa ve yukarı doğru kısa dalgalanmaların dikkat çektiği görülmektedir.

Yine aynı şekilde grafik üzerinde saptanacak bu dalgalanmaların olduğu bölgede, üçgen sembolü konularak, flama formasyonunun saptandığı belirtilecektir. Oluşan fiyatlar, flamanın alt çizgisini aşağı yönlü olacak şekilde kırarsa, formasyonun doğruluğu da teyit edilmiş olacaktır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi