Fincan ve Çanak Formasyonu

Forex teknik analizleri sırasında devam formasyonları olarak yorumlanan finacan ve çanak fonksiyonları, çok nadir olarak tespit ediliyor olsa da, tespit edildiği anda yatırımlara uygulanabildiğinde, ciddi kazançlar getiren bir yöntemdir. İlk olarak fincan fonksiyonuna bakacak olursak; grafiklerdeki inişli çıkışlı tablolardan yola çıkmamız gerekecektir. Bu fonksiyon türünde, grafikte oluşan iniş ve çıkışlar adeta bir fincan ve onun kulpunu sizlere göstermektedir.

U dönüşü yapması ile tepeye kadar geri çıkışların söz konusu olduğu bu fonksiyonda, kişilerin faydalanacağı satış fiyatı genellikle üst sınırda oluşmaktadır. Ama, üst fiyattan yapılacak satışın gücü çok zayıf olduğundan dolayı, bayrak görüntüsü şeklinde bir kulp meydana gelecektir. Bu da fiyatlar genel seviyesinin söz konusu yatırım için aşağı ineceğini göstermektedir.

Çanak formasyonuna bakıldığı zaman ise, aynı şekilde inişli çıkışlı görüntüler karşımıza çıkacaktır. Fakat, oluşacak olan görüntüler fincan fonksiyonunda getirinin artması ile sonuçlanırken, çanak fonksiyonunda tam tersi bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Düşüş trendi olarak da görülen çanak fonksiyonunda, alıcılar isteksiz olurken satıcılar bu işlem için daha arzulu olacaktır. Bir diğer ifade ile, alış fiyatlarının cazip olmaması buna karşın satıcı açısından uygun fiyat koşullarının sağlanıyor olması şeklinde de açıklanabilir. Hem fincan hem de çanak fonksiyonları kullanılarak kişilerin her zaman için yüksek miktarda kazanç sağlamaları ya da düşük fiyat seviyelerinin etkilerinin önceden anlaşılması mümkün olacaktır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi